Dlaczego Tajlandia stawia swoich buddyjskich mnichów na diecie

Historia Jivaka, osobistego lekarza Buddy
November 29, 2019
Buddyjski Czas Posiłek Modlitwa
November 30, 2019

Dlaczego Tajlandia stawia swoich buddyjskich mnichów na diecie

Przez Samantha Bresnahan, CNN

Zaktualizowano 0840 GMT (1640 HKT) październik 18, 2019

Tajlandii mnisi zwalczają otyłość - razem 01:25

Bangkok, Tajlandia (CNN) Jest 6 rano w poniedziałek rano, a Bangkok dopiero zaczyna się budzić. Uliczni sprzedawcy żywności zaczynają służyć śniadanie jako ulice, a chodniki wypełniają porannymi dojeżdżającymi do pracy.

Za bramą świątyni Wat Yannawa wyłaniają się boso mnisi, ich szafranowe szaty pop koloru we wczesnym rankiem. Od najmłodszych do najstarszych, robią tę samą rutynę każdego dnia: zbierają jałmużnę lub ofiary od wiernych buddyjskich.

W metalowych wiaderkach, które kołyszą się w pobliżu bioder, zbierają jedzenie, napoje i okazjonalne darowizny pieniężne dla świątyni. Modlą się z osobą, która ją oferuje, a potem wracają do domu, aby przygotować posiłek z tym, co im zostało podane.

Ponad 90% ludności Tajlandii podąża za buddyzmem, a mnisi tutaj są wysoko ceniony, ale rośnie obawy o ich zdrowie: tajlandzcy mnisi zyskują zbyt wiele na wadze.

Mnisi w świątyni Yannawa w Bangkoku przygotowują się do jedzenia.

Dieta restrykcyjna

Tajlandii National Health Commission Office twierdzi, że w Tajlandii jest prawie 349 000 mnichów, a prawie połowa jest uważana za nadwagę lub otyłość.

Jest kilka czynników, ale w dużej mierze koncentruje się wokół porannej rutyny — i zmieniającego się charakteru ofiar umieszczanych w wiadrach mnicha.

Mnisi nie są w stanie kontrolować własnej diety — to na łasce ofiar, które otrzymują każdego ranka. Tradycyjnie te jałmużny są pokarmami bogatymi w kalorię, przetworzonymi lub domowymi — a buddyjscy wierni chcą zaoferować coś o wysokiej wartości i smaku.

Zakazano też mnichom jedzenia czegokolwiek po 12 po południu, mając tylko jeden lub dwa posiłki dziennie między godziną 6 rano a południem.

Oznacza to, że trudno jest mnichom zmienić dietę.

Profesor Jongjit Angkatavanich, farmaceuta, dietetyk i dietetyk, który badał zdrowie mnichów Tajlandii przez ostatnie osiem lat, opisuje sytuację jako „tykająca bomba zegarowa”.

„Kiedy patrzymy na wskaźnik otyłości, jest to rodzaj pierwszego punktu orientacyjnego, którego użyliśmy jako wskaźnika” - powiedział Jongjit.

Mnisi doświadczają takich warunków jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy z oczami i choroba zwyrodnieniowa stawów w kolanach, ale niewiele o nich wiedzą.

Na przykład jedną z najbardziej szokujących rzeczy Jongjit widział mnichów z amputowanymi palcami i stopami z powodu cukrzycy, ale mnisi nie mieli pojęcia o tej chorobie — wielu nawet nie słyszało o cukrzycy.

Około 48% mnichów Tajlandii ma nadwagę w porównaniu z 39% męskiej populacji Thail.

Smak do sody

Według badań Jongjit wskaźnik otyłości wśród mnichów Tajlandii jest wyższy niż większa populacja — 48% z nich jest otyłych w porównaniu do 39% tajskiej populacji mężczyzn. Choć ludzie myślą, że mnisi po prostu jedzą więcej, Jongjit powiedział, że tak nie jest. Mnisi zużywają 150 mniej kalorii niż tajscy mężczyźni.

Więc co się dzieje z mnichami Tajlandii?

„Po południu muszą polegać na napoju lub napoju” - wyjaśnił Jongjit. „Zmieniło się z czasem, od czasów starożytnych — teraz jest to napój gazowany, napój bezalkoholowy, napój słodzony.”

Co więcej, powiedziała, że mnisi często spożywają słodkie napoje na pusty żołądek. „Cukier w cieczy jest wchłaniany szybciej” - powiedziała. „Oznacza to, że efekt lub konsekwencja dodatku cukru jest jeszcze gorszy dla mnicha.”

Aby jeszcze bardziej komplikować sprawy, mnisi nie powinni ćwiczyć — jest to uważane za próżne. Poruszanie się z tymi ograniczeniami jest ważną częścią długoterminowego rozwiązania.

Somdet Phra Mahathirajarn jest opatem świątyni Yannawa — najwyżej postawionego mnicha. Prowadzi zaradę we wdrażaniu zmian sugerowanych przez Jongjit i jej zespół, w tym znajdowanie sposobu obejrzenia ograniczeń ćwiczeń i zdrowszych opcji menu dla początkujących mnichów, ponieważ nowicjusze otrzymują jeden posiłek przygotowywany przez świątynię przed południem, oprócz porannej jałmużny.

Młody mnich sprawdza swoje zdrowie.

„Uważamy, że ich intencja”, jeśli chodzi o ćwiczenia, powiedział, dopuszczając wyjątki ze względów zdrowotnych. „Mój wydział musi współpracować z rządem, aby wysyłać mobilne jednostki medyczne, aby kształcić mnichów, aby mogli dowiedzieć się o prawidłowym ćwiczeniu, właściwym odpoczynku i prawidłowym życiu.”

Utrzymanie ścieżki

Jeden z mobilnych jednostek medycznych przybył później tego dnia. Flota pracowników służby zdrowia uzbrojonych w łuski i mankiety ciśnienia krwi zstąpiła na świątynię Yannawa, mierząc i śledząc zdrowie najmłodszych mnichów początkujących. Od poziomu cukru we krwi po wskaźnik masy ciała i masy ciała, liczby są rejestrowane i wprowadzane do bazy danych — nie jest to małe zadanie, biorąc pod uwagę samą liczbę świątyń i mnichów w samym Bangkoku.

Świątynia Yannawa w Bangkoku.

„Zaczęliśmy tę kontrolę zdrowotną dla mnichów w świątyniach w całej Tajlandii, a zwłaszcza w Bangkoku”, powiedział dr Somchai Teetipsatit, dyrektor działu promocji zdrowia w Bangkoku Metropolitan Administration. „Mamy 454 świątyń w Bangkoku, z około 16 000 mnichów.”

Aby objąć wszystkich, zaangażowane są zarówno publiczne, jak i prywatne kliniki opieki zdrowotnej, pobudzane przez unikalną kartę zdrowia wdrożoną przez rząd i Krajową Komisję Zdrowia w 2017 roku. Celem jest nauczenie nie tylko mnichów, ale także opinii publicznej o prawidłowym odżywianiu, aby mogli zadbać o siebie nawzajem.

Phupha Srichalerm jest 17-letnim początkującym mnichem z prowincji w południowej Tajlandii. Studiuje w świątyni Yannawa od prawie pięciu lat, a teraz jego edukacja buddyjska obejmuje także odżywianie.

„To dobrze, ponieważ sprawia, że jestem świadomy diety”, powiedział. „Zmieniłem moje nawyki żywieniowe.” Na początek, zaczął wymieniać słodkich popołudniowych drinków na korzyść wody. W przeciwnym razie teraz rozumie, że ryzyko otyłości i chorób, które z nią pochodzą, są poważne.

Mnich w Wat Yannawa w Bangkoku, Tajlandia.

W ciągu ośmiu lat od rozpoczęcia tej pracy Jongjit zaobserwowała pewne postępy.

„Zaczęliśmy małe”, powiedziała. „Ale musimy szerzyć [wiadomość]. Teraz nazywamy to „jedną świątynią, jednym szpitalem „. Dzięki tej narodowej strategii zdrowotnej, będziemy dystrybuować nasze [edukacyjne] media do co najmniej 11 000 szpitali w Tajlandii — od głównych szpitali w prowincji po szpitale dzielnikowe, korzenie naszej społeczności” — sięgając do korzeni społeczności, aby pomóc sercu społeczności.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW