Proč Thajsko dává své buddhistické mnichy na dietu

Příběh Jivaky, Buddhova osobního lékaře
November 29, 2019
Buddhistická modlitba času na jídlo
November 30, 2019

Proč Thajsko dává své buddhistické mnichy na dietu

od Samantha Bresnahan, CNN

Aktualizováno 0840 GMT (1640 HKT) 18. října 2019

Thajští mniši se zabývají obezitou - společně 01:25

Bangkok, Thajsko (CNN) V pondělí ráno je 6 hodin ráno a Bangkok se právě začíná probouzet. Prodejci pouličních potravin začínají servírovat snídani jako ulice a chodníky se naplní ranními dojíždějícími.

Za branami chrámu Wat Yannawa se objevují bosí mniši, jejich šafrán se v časném ranním světle obléká barvu. Od nejmladších až po nejstarší dělají stejnou rutinu každý den: sbírají almužnu nebo oběti od buddhistických věřících.

V kovových kbelících, které se při chůzi houpají v blízkosti boků, sbírají jídlo, nápoje a příležitostné dárcovství pro chrám. Modlí se s osobou, která ji nabízí, a pak se vrátí domů připravit jídlo s tím, co jim bylo dáno.

Více než 90% thajské populace sleduje buddhismus a mniši zde jsou drženi ve vysoké úctě, ale stále roste obavy o jejich zdraví: thajští mniši získávají příliš velkou váhu.

Mniši v chrámu Yannawa v Bangkoku se připravují k jídlu.

Restriktivní strava

Thajský Národní úřad zdravotní komise říká, že v Thajsku je téměř 349 000 mnichů a téměř polovina je považována za nadváhu nebo obézní.

Existuje několik faktorů, ale do značné míry se soustředí kolem ranní rutiny — a měnící se povahy nabídek umístěných do mnichů kbelíků.

Mniši nejsou schopni kontrolovat svou vlastní stravu — je to vydáno na milost obětem, které dostávají každé ráno. Tradičně jsou tyto almužny bohaté na kalorie, buď zpracované nebo domácí — s buddhistickými věřícími chtějí nabídnout něco s vysokou hodnotou a chutí.

Mniši jsou také zakázány jíst cokoliv po 12 hodin, přičemž mají pouze jedno nebo dvě jídla denně mezi 6 hodin ráno a polednem.

To znamená, že je pro mnichy těžké změnit stravu.

Profesor Jongjit Angkatavanich, lékárník, dietetik a odborník na výživu, který posledních osm let studuje zdraví thajských mnichů, popisuje situaci jako „tikající časovanou bombu“.

„Když se podíváme na míru obezity, je to trochu jako první orientační bod, který jsme použili jako ukazatel,“ řekl Jongjit.

Mniši prožívají podmínky, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, oční problémy a osteoartróza v kolenou, ale vědí velmi málo o nich.

Například jednou z nejšokovanějších věcí, které Jongjit viděl, jsou mniši s amputovanými prsty a nohama kvůli cukrovce, ale mniši o tomto stavu vůbec nevěděli — mnozí o cukrovce nikdy ani neslyšeli.

Zbližně 48% thajských mnichů má nadváhu ve srovnání s 39% populace Thailů.

Chuť pro sódu

Míra obezity mezi thajskými mnichy je vyšší než širší populace — 48% z nich je podle výzkumu Jongjit obézních ve srovnání s 39% thajské mužské populace. Zatímco si lidé mohou myslet, že mniši prostě jedí víc, Jongjit řekl, že tomu tak není. Mniši konzumují o 150 méně kalorií než thajští muži.

Tak co se děje s thajskými mnichy?

„Po poledni se musí spolehnout na nápoj nebo nápoj,“ vysvětlil Jongjit. „Od dávných dob se to změnilo — právě teď je to soda, nealkoholický nápoj, slazený nápoj.“

A co víc, řekla, je, že mniši často konzumují sladké nápoje na prázdný žaludek. „Cukr v kapalině se vstřebává rychleji,“ řekla. „To znamená, že účinek nebo důsledek přidaného cukru je pro mnicha ještě horší.“

Aby věci ještě dále zkomplikovali, mniši by neměli cvičit — je to považováno za marné. Navigace těchto omezení je důležitou součástí dlouhodobého řešení.

Somdet Phra Mahathirajarn je opat chrámu Yannawa — jeho nejvyšším mnichem. Vedl obvinění při provádění změn navržených Jongjit a jejím týmem, včetně hledání cesty k omezení cvičení a zdravějším menu pro polední jídlo začínajících mnichů, protože nováčci dostávají jedno jídlo připravené chrámem před polednem kromě ranní almužny.

Mladý mnich dostane kontrolu zdraví.

„Domníváme se, že jejich záměr“, pokud jde o cvičení, řekl, povoluje výjimky ze zdravotních důvodů. „Moje oddělení musí koordinovat s vládou, aby vyslalo mobilní zdravotnické jednotky, aby vychovávaly mnichy, aby se mohli dozvědět o správném cvičení, řádném odpočinku a řádném životě.“

Sledování

Jeden z mobilních zdravotnických jednotek dorazil později ten den. Na chrám Yannawa sestoupila flotila zdravotnických pracovníků vyzbrojených šupinami a manžetami krevního tlaku, měřila a sledovala zdraví nejmladších začínajících mnichů. Od hladiny cukru v krvi až po index hmotnosti a tělesné hmotnosti se čísla zaznamenávají a vstupují do databáze — není to malý úkol, vzhledem k velkému počtu chrámů a mnichů jen v Bangkoku.

Chrám Yannawa v Bangkoku.

„Zahájili jsme tuto zdravotní prohlídku mnichů v chrámech po celém Thajsku a zejména v Bangkoku,“ řekl Dr. Somchai Teetipsatit, ředitel divize podpory zdraví pro metropolitní správu Bangkoku. „Máme 454 chrámů v Bangkoku, s asi 16 000 mnichy.“

K pokrytí všech, jsou zapojeny veřejné i soukromé zdravotnické kliniky, které byly podníceny unikátní zdravotní chartou zavedenou vládou a Národním úřadem zdravotní komise v roce 2017. Cílem je naučit nejen mnichy, ale i veřejnost o správné výživě, aby se o sebe mohli postarat.

Phupha Srichalerm je 17letý nováček mnich z provincie jižního Thajska. Studuje v chrámu Yannawa téměř pět let a jeho buddhistické vzdělání nyní zahrnuje i výživu.

„Je to dobré, protože to dělá mi vědom o stravě,“ řekl. „Změnil jsem své stravovací návyky.“ Pro začátek začal vyměňovat sladké odpolední nápoje ve prospěch vody. Jinak nyní chápe, že rizika obezity a onemocnění, které s ní přicházejí, jsou vážná.

Mnich ve Wat Yannawa v Bangkoku, Thajsko.

V osmi letech od Jongjit poprvé začal tuto práci, zaznamenala určitý pokrok.

„Začali jsme malý,“ řekla. „Ale musíme šířit [poselství]. Teď tomu říkáme „jeden chrám, jedna nemocnice.“ A s touto národní zdravotní strategií budeme distribuovat naše [vzdělávací] média nejméně 11 000 nemocnic v Thajsku — od hlavních nemocnic v provinciích až po okresní nemocnice primární péče, kořeny naší komunity“ — půjdeme ke kořenu komunity, abychom pomohli srdci komunity.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW