Starożytny Budda Ryż uważa się za dar Buddy.

OSTRZEŻENIE! Nie kupuj ani nie sprzedawaj obrazu Buddy do dekoracji ~ Karma
December 10, 2019
Bez bólu, bez sławy: masaż tajski może uzyskać status UNESCO
December 10, 2019

Starożytny Budda Ryż uważa się za dar Buddy.

Po 3000 latach naukowcy nazywają to skarbem odżywiania, który może zawstydzić Basmati

Damayanti Datta09 Grudzień 2019

Historia sięga do Buddy. Był w drodze do Kapilavastu po osiągnięciu oświecenia. Przekroczył dżunglę Bajha w regionie Terai i dotarł do miejsca zwanego Mathla. Tutaj mieszkańcy wioski zatrzymali go, prosząc o błogosławieństwo. Budda wziął ryż, który wziął w jałmużnę i dał im: krótkie ziarno z niezwykłą czarną łuską. „Siać to”, powiedział. „Będzie miał specjalny aromat. I to zawsze będzie przypominać ludziom o mnie.”

Nie jest łatwo śledzić ślady historii. Prawie 3000 lat później, dżungla Bajha zniknęła. Jest wioska Bajha gdzieś w południowym Nepalu niedaleko dzielnicy Kapilavastu. Zamiast Mathli, w dzielnicy Siddharth Nagar w Uttar Pradeh znajduje się wioska Mudila, uważana za serce starożytnego Kapilavastu. Ale ryż nadal jest wysiewany w kilku wioskach, w regionie Teri. Potocznie „kalanamak” ze względu na swoją czarno-słoną łuskę, jest ukrytą „czarną perłą” Uttar Pradesh.

Z buddyzmem ożywia się na całym świecie, starożytne ziarno odzyskało swoją legendę jako „ryż Buddy”. Miękkie i puszyste, ale jędrne i suche, po ugotowaniu. Ziarno rośnie również w długości — miarą jakości na rynku międzynarodowym — 40% więcej niż ziarno basmati. A jego aromat, uważany za dar Buddy, może zawstydzić basmati. Co więcej, traci swój aromat i jakość, jeśli jest uprawiana gdziekolwiek indziej. W 2013 r. otrzymał oznaczenie geograficzne (GI) przez rząd Indii.

Ryż Buddy jest jeszcze jednym z kilku tysięcy zaniedbanych i zapomnianych bogactw — rodzimych upraw, ziaren, nasion i owoców — które karmiły Indian od tysiącleci, ale poszły w dużej mierze bez uwagi naukowej i rozwojowej. Wielu ginie na zawsze, ale niektóre — podobnie jak ryż Buddy — od tysięcy lat są ukochanymi towarzyszami w odległych wiejskich kieszeniach. Ich ukryty potencjał jest niezbadany, nawet gdy miliony cierpią na chroniczny głód i niedożywienie w całym kraju. Stąd też, w Dniu Bodhi, świętujmy ryż Buddy, jako kolejny przykład bogactwa żywieniowego nieodłącznego w całej gamie naszej rdzennej tacy.

Dlaczego ryż Buddy jest takim skarbem do pielęgnowania? Jeden z rzadkich badaczy ryżu Buddy, profesor U.S. Singh z Gobind Ballav Pant University of Agriculture and Technology (GBPUAT), Uttaranchal, wyjaśnia, w jaki sposób ryż Budda przeklasuje basmati Dehradun, a nie tylko w aromacie. Porównaj te dwa na temat zawartości odżywczej: na każde 100 g ryżu Buddy otrzymujesz około 390 kcal energii (dla basmati to 130). Każde 100 g ryżu Buddha dostarcza ponad dziewięć procent białka (2,4 g na basmati), prawie 90 procent węglowodanów, około 2% błonnika pokarmowego, bogate zapasy żelaza, cynku, miedzi i magnezu, zero cukru i tłuszczu. Jest znacznie bardziej odporny na choroby ryżu, zarazy bakteryjne i susze. Wymaganie wody jest dość niskie, w porównaniu do basmati. Przy tym wszystkim koszt uprawy tego ryżu — w tym nasion, nawozów, obornika, pestycydów, mocy do przygotowania ziemi, nawadniania — jest dokładnie o połowę mniejszy od basmati, pokazuje Singha.

W czasie globalny rynek ryżu pachnącego rośnie w szybkim dwucyfrowym klipie, Indie wydają się mieć bardzo mało aromatycznych odmian do zaoferowania, poza basmati. Dzięki nieuzasadnionej wadze basmati po rozpoczęciu Zielonej Rewolucji z lat 60. XX wieku, ponad 300 odmian ryżu o zapachu bez basmati w Indiach jest obecnie na skraju wyginięcia. Według badaczy GBPUAT region Uttar Pradesh stracił już plazmę zarodkową 20 odmian o zapachu bez basmati. Tylko osiem takich odmian nadal pozostaje dzięki udziałowi naukowco-rolników. Najbardziej widoczną odmianą jest kalanamak lub ryż Buddy.

Mówi się, że Budda osiągnął oświecenie w 596 pne. Ósmego dnia dwunastego miesiąca księżycowego historia idzie, obudził się z głębokiej medytacji, spojrzał w górę i zobaczył poranną gwiazdę. To był pojedynczy moment objawienia. Buddyści świętują Dzień Bodhi między grudniem a styczniem: od 8 grudnia w Japonii do początku stycznia w Chinach i Indiach. Po starcie świętego sezonu, dlaczego nie spędzić trochę czasu na przeglądaniu, badaniu i zbieraniu informacji na temat tego wyjątkowego ziarna ryżu?

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW