Starověká Buddha Rice je věřil být darem Buddhy.

VAROVÁNÍ! Nekupujte ani neprodávejte Buddhova obraz pro dekoraci ~ Karma
December 10, 2019
Žádná bolest, žádná sláva: Thajská masáž by mohla získat status UNESCO
December 10, 2019

Starověká Buddha Rice je věřil být darem Buddhy.

Po 3000 letech to vědci nazývají pokladem výživy, který může Basmati zahanbit.

Damayanti Datta09 prosinec 2019

Příběh se vrací k Buddhovi. Po osvícení byl na cestě do Kapilavastu. Překročil džungli Bajha v oblasti Terai a přišel na místo zvané Mathla. Tady ho vesničané zastavili a žádali o požehnání. Buddha vzal rýži, kterou vzal v almužnu a dal jim ji: krátké zrno s neobvyklou černou slupkou. „Zasej to,“ řekl. „Bude mít zvláštní vůni. A to bude vždy lidem připomínat mě.“

Není snadné vystopovat stopy historie. Téměř 3 000 let později zmizela džungle Bajha. Tam je vesnice Bajha někde v jižním Nepálu nedaleko Kapilavastu okresu. Místo Mathly se nachází vesnice Mudila v okrese Siddharth Nagar v Uttarpradéš — považovaná za srdce starověkého Kapilavastu. Ale rýže se nadále zaseje v hrstce vesnic v oblasti Terai. Hovorně „kalanamak“ pro svou černou slanou slupku, je to skrytá „černá perla“ Uttarpradesh.

Vzhledem k tomu, že buddhismus má oživení po celém světě, starověké obilí znovu získalo svou legendu jako „Buddhova rýže“. Měkká a načechraná, ale pevná a suchá, když je vařená. Obilí také roste v délce — měřítko kvality na mezinárodním trhu — o 40 procent více než obilí basmati. A jeho vůně, věřil být darem Buddhy, může basmati zahanbit. A co víc, ztrácí svou vůni a kvalitu, pokud se pěstuje kdekoli jinde. V roce 2013 jí indický vláda udělil zeměpisné označení (GI).

Rýže Buddha je jen jedním z několika tisíců zanedbaných a zapomenutých bohatů — původních plodin, obilí, semen a ovoce —, které krmí indiány po tisíciletí, ale z velké části bez vědecké či rozvojové pozornosti. Mnoho lidí je navždy ztraceno, ale někteří — podobně jako Buddhova rýže — jsou již tisíce let milovanými společníky v odlehlých venkovských kapsách. Jejich latentní potenciál leží neprozkoumaný, přestože miliony lidí trpí chronickým hladem a podvýživou po celé zemi. Proto, na den Bodhi, oslavme Buddhovu rýži, jako další příklad nutričního bohatství, které je vlastní celé řadě našeho domorodého talíře.

Proč je Buddha rýže takový poklad k opatování? Jeden z mála výzkumníků na rýži Buddha, profesor US Singh z Gobind Ballav Pant University of Agriculture and Technology (GBPUAT), Uttaranchal, vysvětluje, jak rýže Buddha předčí Dehradun basmati, a to nejen v aroma. Porovnejte dva na obsah výživy: na každých 100 g rýže Buddha získáte asi 390 kcal energie (pro basmati je 130). Každých 100 g Buddhy rýže poskytuje více než devět procent bílkovin (2,4 g pro basmati), téměř 90% sacharidů, asi 2% vlákniny, bohaté zásoby železa, zinku, mědi a hořčíku, nulového cukru a tuku. Je mnohem odolnější vůči chorobám rýže, bakteriálním plísním a suchu. Voda je poměrně nízká, ve srovnání s basmati. S tím vším, náklady na pěstování této rýže - včetně osiva, hnojiva, hnojiva, pesticidů, energie pro přípravu půdy, zavlažování - je přesně polovina než Basmati, ukazuje Singh.

V době, kdy celosvětový trh s vonnou rýží roste díky rychlému dvoucifernému klipu, zdá se, že Indie má jen velmi málo aromatických odrůd kromě basmati. Díky nepatřičné důležitosti, kterou Basmati přikládá po nástupu zelené revoluce z 60. let, je nyní na pokraji vyhynutí přes 300 odrůd rýže bez basmati vonných odrůd rýže v Indii. Podle výzkumníků GBPUAT oblast Uttarpradéš již ztratila zárodečnou plazmu 20 odrůd bez basmati. Jen osm takových odrůd stále zůstává díky účasti vědců a farmářů. Nejvýznamnější odrůdou je kalanamak nebo rýže Buddha.

Říká se, že Buddha dosáhl osvícení v roce 596 př.nl. Osmý den 12. lunárního měsíce vypráví příběh, probudil se z hluboké meditace, vzhlédl a uviděl ranní hvězdu. To byl jediný okamžik zjevení. Buddhisté oslavují den Bodhi mezi prosincem a lednem: od 8. prosince v Japonsku do začátku ledna v Číně a Indii. Když se posvátná sezóna vzlétne, proč nestrávit nějaký čas prohlížením, zkoumáním a shromažďováním informací o tomto velmi speciálním zrnu rýže?

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW