Grassroots Buddhism Flourishes in the Outskirts of Bangkok

Kdo byl Buddha?
December 6, 2019
Buddhismus je moje náboženství, ne tvoje dekorace.
December 12, 2019

Grassroots Buddhism Flourishes in the Outskirts of Bangkok

Foto: Zemědělci prodávají svou zeleninu a ovoce z ekologického zemědělství se skromným ziskem na víkendovém trhu.

Zápočet: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS.

Buddhismus rozkvétá na okraji Bangkoku

By Kalinga Seneviratne

Tento článek je 37. v sérii společných inscenací Lotus News Features a IDN-IndepthNews, vlajkové lodi International Press Syndicate. Klikněte zde pro předchozí články.

BANKKOK (IDN) — V sobotu ráno se pár vjede do komunity Santi Asoke na severovýchodním okraji Bangkoku a vejde do velkého skladu s oblečením, botami, knihami, elektrickým zbožím, mobilními telefony, pračkami, nábytkem a dalšími předměty pro domácnost. Pár kontroluje hromadu oblečení roztroušených na podložce, zvedne některé a dá ho do koše. Pak je převezen na dobrovolníka pokladníka, který ji váží a uvozuje cenu.

Jedná se o typ „buddhistického“ supermarketu, kde je téměř veškeré zboží na prodej z druhé ruky, darované oddanými a prodávané zde, aby získaly peníze pro televizní stanici Santi Asoke. Dělají asi 800 000 až 600 000 USD (19 000 až 26 000 USD) měsíčně.

„Lidé darovali cokoliv, co nepotřebují. Nemáme žádnou stanovenou cenu. Přijdou a shromažďují kousky, které chtějí koupit, jako ve velkoobchodě, a my citujeme cenu, „vysvětlil vůdce komunity Samdin Lersbusway, přičemž Lotus News na prohlídku komunity.

Secondhand clothes being sold at a Buddhist supermarket in Santi Asoke community in the north-eastern outskirts of Bangkok.

Použité oblečení se prodává v buddhistickém supermarketu v komunitě Santi Asoke na severovýchodním okraji Bangkoku. Zápočet: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS.

„Obchod prodává vše od oblečení až po klimatizaci. Věci, které nemohou být prodávány přímo, opravujeme a prodáváme. Také recyklujeme papír, plasty a prodáváme recyklaci, „dodal. „Kdokoliv nám může darovat věci. Někdy dostáváme nové zboží od bohatých.“

Výtahem do třetího patra vícepodlažního bloku navštívíme skromné zařízení televizní stanice Santi Asoke, kde byl přítomen pouze jejich styčný důstojník Thongkaeo a její kameraman — student. Nemají manažera stanice nebo programového manažera, ale vysílají 24 hodin denně na satelitu a když to bude potřeba živě na Facebooku a LINE. Jeho operace jsou koordinovány styčným důstojníkem.

Nahraná funkce byla vysílána, když jsem je navštívil.

„Provozujeme televizní stanici po dobu 10 let. Pracujeme jako rodina,“ říká Thongkaeo a dodává: „Plánuji rozvrhy, dělám rozhovory, zajistím rozhovory s návštěvníky a během školního semestru nám pomáhají studenti.“ Zve mě k účasti na diskusi s ní o Lotus Communication Network s pomocí anglického tlumočníka. Ale předtím, než začneme rozhovor, poukazuje na to, „možná jsme jediná televizní stanice na světě, kde žádný personál neplatí. Všichni zaměstnanci musí být víceúčelový“.

Samdin dále dodává, že pracují na základě každého, kdo pracuje zdarma a peníze, které vydělávají ze své práce, jdou do centrálního fondu, který spravuje komunita Santi Asoke. Mají sedm komunit po celém Thajsku, přičemž největší — a jejich sídlo — v Ubon Ratchathani na severovýchodě Thajska poblíž Laoských hranic.

Santi Asoke založil Bodhiraksa, slavný televizní bavič v 70. letech, který se stal mnichem na počátku 80. let. Nebyl spokojený s chováním mnoha mnichů, kteří nebyli vegetariáni a zapojeni do rituálů černé magie. Tak opustil chrám se skupinou následovníků a zřídil třetí sektu mnichů mimo kontrolu státu. Stali se zakázanou sektou v přísně kontrolovaných thajských duchovních.

Když byl však v roce 1985 zvolen guvernérem Bangkoku člen generálního generálního generála Chamlong Srimuang a později projevil zájem o vstup do národní politiky, proběhla systematická kampaň za démonizaci skupiny. „Chamlong byl nesmírně populární jako guvernér, považovaný za „pana Clean', který žil skromně podle učení Asoke, jedl jedno vegetariánské jídlo denně, odmítl tabák a alkohol, a nehrál ani navštěvoval noční kluby,“ poznamenal profesorka Mahidool University Marja-Leena Heikila-Hornová ve studii o Santi Asoke.

Chamlong měl potenciál vyčistit zkorumpované politické zřízení království buddhistickým morálním hnutím, které by mohlo apelovat na obyvatelstvo, kde 95 procent tvrdí, že je buddhistický.

„Aby se Chamlong nedostal na národní scénu v politice, musely být jeho buddhistické příslušnosti prohlášeny za nezákonné,“ vysvětluje profesor Heikkila-Horn. „Bodhiraksa byl zadržen v červnu 1989 a všichni Asoké mniši a jeptišky byli zadrženi na jednu noc v srpnu 1989. V tomto roce byla proti nim podána soudní žaloba, trvala až do roku 1996.

Hospodářská krize z roku 1997, kdy byla za hlavní příčinu problému identifikována nadměrná chamtivost a půjčky, začaly stoupat zásoby Santi Asoke, protože vždy kritizovaly chamtivý kapitalismus a podporovaly koncepci buddhistické ekonomiky známé jako králíček (meritismus).

„Účelem podnikání zde není vydělávat peníze. Při podnikání vytváříme kontakty, abychom praktikovali dhammu (ctnosti), „říká Samdin. „Podnikání zde je životaschopné, protože lidé chtějí jídlo. Vezměte malý zisk, aby mohli i nadále brát malou mzdu.“

Tuto zásadu vysvětloval Lotus News, když procházel jejich víkendový trh, kde farmáři (kteří ve svých farmách nepoužívají chemické vstupy) prodávají svou zeleninu a ovoce se skromným ziskem. Tam byla také řada vegetariánských restaurací, které „prodávaly“ jídla prakticky zdarma.

Šéfkuchař Glang Din v indické restauraci s nástěnkou s klíči pro jídlo zdarma vlevo na zdi. Zápočet: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS.

Indická vegetariánská restaurace provozovaná thajským šéfkuchařem dávala jídlo zdarma mnichům, jeptiškám a obyvatelům laické komunity, kteří musí přijít před 10.30 ráno k jídlu. „Ostatní lidé platí. Mohou také zanechat dar, aby jeden zdarma jídlo,“ vysvětlil šéfkuchař Glang Din a ukázal na klíče na nástěnce řekl, „klíč je na tabuli ukázat, kolik volných jídel je k dispozici. Jestli ho chceš sehnat, vezmi si klíč a dej mi ho k jídlu zdarma. Kdokoliv to může udělat“. Dodal, že pokud darujete 4.000 Bhat (130 USD) „Dám zdarma jídlo na den každému, kdo zde chce jídlo“.

Na vrcholu hospodářské krize v roce 1998 pozdní thajský král Bhumibol Adulyadej proslule radil Thajcům, aby se řídili „ekonomickým“ modelem spokojené hospodářské soběstačnosti. To bylo to, co Santi Asoke praktikuje od svého vzniku.

Když se v roce 2001 dostal k moci obchodní magnát Thaksin Shinawatra, Santi Asoke dostal příležitost kázat svůj ekonomický ideál venkovským masám. Přenesl Santi Asoke vládní školení desítek tisíc zadlužených zemědělců v centrech Asoke. Zemědělci přišli ve skupinách asi 100 a zůstali pět dní. Naučili se o ekologickém zemědělství, recyklaci a opětovném použití a byli nuceni naslouchat kázání o ctnostech vegetariánství a zajíček.

Každá komunita Santi Asoke, stejně jako centrum zde, jehož listová 7 akrů nemovitost je obklopena plíživé výškové budovy developerů, má kromě skladu, tržního prostoru a restaurací, dva vícepodlažní bytové domy bydlení laické následovníky, kutis (chaty) pro mnichy a jeptišky, škola budova, zdravotní středisko, oddělení prodejna převážně organických a rostlinných produktů a 4-podlažní nedokončený chrám v betonu s umělou vodou spadají za sochu Buddhy. Stavějí budovu po dobu 30 let po etapách, „když na to máme peníze,“ říká Samdin.

Zajímavé je, že nemají velké sochy Buddhy a bohaté svatyně pokoje thajské chrámy obvykle mají. „Naše komunita má 3 sekce — chrám, školu a komunitu. Všechny 3 jsou integrované, „říká Prouputt Kaodura, anglický tlumočník pro komunitu.

„Neuctíváme Buddhu tak, jak to dělají ostatní. Sochy Buddhy nám připomínají jeho učení. Není pravda, že Buddhu nerespektujeme,“ dodává. Štěpka v Samdinu říká: „Sochy Buddhy pro nás znamenají tři věci — o světských věcech, být znalcem světa, mít soucit“.

To znamená, že pokoje a podlahy, které obklopují sochu Buddhy, jsou prostory pro ustoupí, třídy, konferenční místnosti, zasedací místnosti a knihovnu. „Je to místo pro práci lidí, velmi praktická cesta,“ říká Prouputt.

„Komunity Santi Ashoke jsou soběstačné buddhistické komunity. Mniši a lidé žijí podle učení Buddhy a vyvinuli systém udržitelného života, „říká thajský televizní producent Pipope Panitchpakdi, který o komunitě mnohokrát informoval.

„Je to něco dobrého pro dnešní svět, který čelí klimatickým změnám a politickým rozporům atd.,“ říká a poukazuje na to, že protože Santi Asoke věří, že kapitalismus je proti lidskosti, komercializovaná média hlavního proudu se jim vyhýbá.

* Videodokument o komunitě Santi Asoke lze prohlížet na Lotus Comm Net — 09 Prosinec 2019]

Foto (top): Zemědělci prodávají svou zeleninu a ovoce z ekologického zemědělství se skromným ziskem na víkendovém trhu. Zápočet: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS.

Fotky (v textu): 1. Použité oblečení se prodává v buddhistickém supermarketu v Santi Asoke komunitě na severovýchodním okraji Bangkoku. 2. Šéfkuchař Glang Din v indické restauraci s nástěnkou s klíči pro jídlo zdarma vlevo na zdi. Zápočet: Kalinga Seneviratne | IDN-INPS.

IDN je vlajkovou lodí Mezinárodního tiskového syndikátu.

facebook.com/idn.goingDeeper - twitter.com/IndepthNews

The Buddhist News

FREE
VIEW