Co dělá buddhistické koncepty relevantní

Japonsko nabízí pomoc Pákistánu při zachování buddhistických míst
January 30, 2020
Vietnam je největší pagoda komplex láká jarní poutníky
January 30, 2020

Co dělá buddhistické koncepty relevantní

Krišnamačari

30. LEDNA 2020 15:48 IST

S. Gurumurthy s ctihodným Samdhong Rinpočhem a ctihodným Tenzin Priyadarshi v Bharatiya Vidya Bhavan v Čennai | Foto kredit: B. VELANKANNI RAJ

VÍCE-IN

Jsou potřebné k uklidnění mysli v materialistickém světě, zdůraznil panelovou diskusi

Podle ctihodného Samdhong Rinpočhe, vedoucího tibetského buddhistického filozofa a učence, je násilí v moderním světě úmyslné — aby udrželo zbrojní průmysl prosperující. I když bylo naprosto legitimní, aby lidé využívali přírodní zdroje, vznikly problémy, když se lidé přestěhovali od uživatelů ke spotřebitelům, což vedlo k chamtivému používání.

Mnich, bývalý ředitel Ústředního institutu pro vyšší tibetské studia, učinil tyto postřehy na „Etika, meditace a moudrost v bouřlivém světě“, což je panelová diskuse, kterou nedávno pořádala Maithrim Poshas Trust. Sdílel, že název diskuse mu připomněl buddhistickou terminologii — sila (etika), samadhi (meditace) a pungnya (moudrost), mluvil o neochotě lidí zdůraznit povinnosti nad právy.

Pokus o vypracování společné listiny povinností selhal ve Světovém parlamentu náboženství, kvůli nedostatku konsensu, řekl.

Ctihodný Tenzin Priyadarshi, ředitel Dalajláma Centra pro etiku a transformační hodnoty Massachusetts Institute of Technology, řekl, že tradičně meditace byla způsob, jak získat moudrost. Ale nyní se z něj stal milionový průmysl.

Duchovní guruové jsou posuzováni podle počtu sociálních médií, které mají. Materiálně pokročeným společnostem zůstávají negativní vedlejší produkty svého pokroku. Lidské bytosti jsou jediným spánkem zbaveným druhů na Zemi. A my jsme hrdí na to, že jsme zbavili spánku! Vidíme to jako známku produktivity. Ambiciózní teenageři v Silicon Valley usilují o to, aby se v mladém věku stali miliardáři. A zeptej se jich, co potom učiní, a řeknou, že to tak daleko nepřemýšleli. Účinnost je vše, na čem v dnešní době záleží, a pokud v životě záleží jen na efektivitě, pak jaký je účel života, zeptal se Priyadarshiji. Buddhistické pojmy sila, samadhi a pagnya se stávají důležitými v tomto kontextu, řekl.

S. Gurumurthy, redaktor Tuglaku, který debatu moderoval, prohlásil, že etika nemůže být jen individuální ctností. Musí být živena příznivým ekosystémem.

Doktor v publiku měl dvě otázky. Octogenární pacient s mnoha komplikacemi přišel k němu s krevní sraženinou a rodina a nemocnice chtěly intervenční proceduru. Před deseti lety by pacientovi dostaly léky a čekali by, až se sraženina rozpustí. Přemýšlel, zda nám technický pokrok dal nutkání řešit problémy najednou, aniž by čekal na vývoj organických řešení. Také řekl, že jako zaneprázdněný lékař neměl čas na nic mimo balenou meditaci.

Priyadarshiji řekl, že techno-optimisté mají utopické myšlenky. Nemáme žádné odpovědi na otázku — co uděláte, když dožijete být sto. Priyadarshiji řekl, že lidé se snažili stát duchovním, aby řídili světský život. Ale účel meditace byl vznešenější.

Pokud jde o náš postoj k náboženství, Priyadarshiji řekl, že pro většinu lidí se interakce s božským stalo každodenním cvičením při vyjednávání — požádat o požehnání, nabídnout něco na oplátku.

Pan Gurumurthy odpověděl, že v tom není nic špatného a že elitářská mentalita v uctívání by marginalizovala drtivou většinu. Priyadarshiji řekl, že smrt náboženství byla v minulosti opakovaně předvídána. Ale všechna náboženství rostla. Mluvil o tom, jak depresivní může být návštěva zařízení pro seniory.

„Říkáme našim starším, 'Vaše produktivita je u konce. Žij tady až do konce. '“ N. Ravi, správce Maithrim Poshas Trust a předseda Bharatiya Vidya Bhavan, řekl, že byl ohromen jemným přesvědčením, které používají panellisté, což byla změna od obvyklého střihu a tahu, který označil panelové diskuse.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW