Co sprawia, że buddyjskie pojęcia istotne

Japonia oferuje pomoc Pakistanie w zachowaniu buddyjskich miejsc
January 30, 2020
Największy kompleks pagody w Wietnamie kusi wiosennych pielgrzymów
January 30, 2020

Co sprawia, że buddyjskie pojęcia istotne

Suganthy Krishnamachari

30 STYCZNIA 2020 15:48 IST

S. Gurumurthy z czcigodnym Samdhong Rinpocze i czcigodnym Tenzin Priyadarshi w Bharatiya Vidya Bhavan w Chennai | Zdjęcie Credit: B. VELANKANNI RAJ

BARRE-IN

Są one potrzebne do uspokojenia umysłów w materialistycznym świecie, podkreślił panel dyskusyjny

Przemoc we współczesnym świecie jest celowa — aby utrzymać rozwój przemysłu zbrojeniowego, według Czcigodnego Samdhong Rinpocze, wiodącego tybetańskiego buddyjskiego filozofa i uczonego. Podczas gdy istoty ludzkie były całkowicie uzasadnione, aby korzystać z zasobów naturalnych, pojawiły się problemy, gdy ludzie przechodziły z bycia użytkownikami do konsumentów, co skutkuje chciwym używaniem.

Mnich, były dyrektor Centralnego Instytutu Studiów Tybetańskich, dokonał tych obserwacji w „Etyka, Medytacja i Mądrość w burzliwym świecie”, podczas dyskusji panelowej, zorganizowanej niedawno przez Maithrim Poshas Trust. Dzieląc się tym, że tytuł dyskusji przypomniał mu buddyjską terminologię — sila (etyka), samadhi (medytacja) i punya (mądrość), mówił o niechęci ludzi do stresu nad prawami.

Próba sporządzenia wspólnej karty obowiązków nie powiodła się w Światowym Parlamencie Religii, z powodu braku konsensusu, powiedział.

Czcigodny Tenzin Priyadarshi, dyrektor Dalai Lama Center for Ethics and Transformative Wartości, Massachusetts Institute of Technology, powiedział, że tradycyjnie medytacja była sposobem na zdobycie mądrości. Ale teraz stał się przemysłem wartym milion dolarów.

Duchowy guru ocenia się na podstawie liczby przebojów w mediach społecznościowych. Społeczeństwa postępowe pozostały z negatywnymi produktami ubocznymi ich postępu. Istoty ludzkie są jedynym gatunkiem pozbawionym snu na ziemi. I jesteśmy dumni z pozbawiania się snu! Widzimy to jako wskazówkę produktywności. Ambitni nastolatkowie w Dolinie Krzemowej aspirują do zostania miliarderami w młodym wieku. Zapytaj ich, co potem zrobią, i powiedzą, że nie myśleli tak daleko. Wydajność jest wszystkim, co wydaje się mieć znaczenie w dzisiejszych czasach, a jeśli tylko efektywność ma znaczenie w życiu, to jaki jest cel życia, zapytał Priyadarshiji. Buddyjskie koncepcje sili, samadhi i pagnya stają się ważne w tym kontekście, powiedział.

S. Gurumurthy, redaktor Tuglak, który moderował dyskusję, powiedział, że etyka nie może być tylko indywidualną cnotą. Musi być pielęgnowany przez korzystny ekosystem.

Lekarz na widowni miał dwa pytania. Oktogenarny pacjent, z wieloma komplikacjami, przyszedł do niego z zakrzepem krwi, a rodzina i szpital chcieli procedury interwencyjnej. Dziesięć lat temu pacjentowi podawano leki i czekaliby aż skrzep się rozpuści. Zastanawiał się, czy postęp techniczny dał nam chęć natychmiastowego rozwiązania problemów, nie czekając na rozwój rozwiązań organicznych. Powiedział również, że jako zajęty lekarz, nie miał czasu na nic poza zapakowaną medytacją.

Priyadarshiji powiedział, że techno-optymiści mieli utopijne pomysły. Nie mamy odpowiedzi na pytanie — co zrobisz, jeśli dożyjesz setki. Priyadarshiji powiedział, że ludzie starali się stać duchowe do zarządzania życiem ziemskim. Ale cel medytacji był wzniwszy.

Jeśli chodzi o nasz stosunek do religii, Priyadarshiji powiedział, że dla większości ludzi interakcja z boskością stała się codziennym ćwiczeniem w negocjacjach — poproś o dobrodziejstwo, oferuj coś w zamian.

Pan Gurumurthy odpowiedział, że nie ma w tym nic złego i że elitarna mentalność w kulcie marginalizuje ogromną większość. Priyadarshiji powiedział, że śmierć religii była przewidywana wielokrotnie w przeszłości. Ale wszystkie religie rosły. Mówił o tym, jak przygnębiająca może być wizyta w placówce opieki nad osobami starszymi.

„Mówimy naszym starszym: „Twoja produktywność jest skończona. Żyj tu do końca. '” N. Ravi, powiernik Maithrim Poshas Trust i przewodniczący Bharatiya Vidya Bhavan, powiedział, że był pod wrażeniem delikatnej perswazji stosowanej przez panelistów, co było zmianą od zwykłego cięcia i ciągu, który oznaczał dyskusje panelowe.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW