Ukažte úctu k našemu Pánu Buddhovi!

Ctihodní mniši vyhrávají uznání UNESCO
November 29, 2019
Buddhamánie zašel daleko — redukuje posvátný náboženský symbol na módní dekorační předměty
November 29, 2019

Ukažte úctu k našemu Pánu Buddhovi!

PATCHARAWALAI SANYANUSINCOLUMNIST

PUBLIKOVÁNO: 25 ČERVENEC 2012 V 00:00

NOVINY SEKCE: ŽIVOT

Věřím, že všichni z nás museli mít někoho, koho máme ve vysoké úctě a nechceme vidět, jak je v žádném případě urážen. Je dobré vidět, že ostatní lidé projevují jeho respekt stejně jako my, ale nemůžeme si pomoci cítit se uraženi, pokud udělají pravý opak.

Stížnosti jsou běžné reakce ve většině negativních případů a věci jsou často mnohem intenzivnější, pokud jde o náboženské osobnosti.

Koncem minulého měsíce uspořádala aktivistická skupina thajských buddhistů s názvem „Vědoucí Buddha“ v Bangkoku demonstraci na protest proti komerčním praktikám, které projevují neúctu k Buddhovi.

Obvinili pařížský řetězec Buddha Bar (který má desítky poboček po celém světě) a Disney animace Snow Buddies z toho, že dávají špatný příklad při používání Buddhova jména nevhodně, a také napadli způsob, jakým byl obraz Buddhy zneužit v zboží.

Pochod byl pokusem říct světu, aby přestal neuctít Buddhu, a dát jasně najevo, že „Buddha není určen k tetování, nábytku, jakémukoli logu nebo k použití jako zboží“. Mírové shromáždění, které mělo toto téma nastolit, bylo první svého druhu v království - a pravděpodobně i v buddhistickém světě.

Jejich akce následovala skutečnost, že jsme často narazili na mnoho případů, kdy buddhistický symbol, ať už je to Buddhovo jméno a obraz nebo socha, byl zacházeno ponižujícím způsobem některými necitlivými lidmi, zejména v západních zemích, kde je buddhismus malým menšinovým náboženstvím.

O tom svědčí mnohé záběry srdce potápějící se v kyberprostoru v průběhu let, které vykreslují, jak byly sochy Buddhy použity pouze jako dekorace na nevhodných místech, včetně salonku a toalety.

Abychom přidali urážku zranění, zjistili jsme, že obrazy Buddhy byly také nesprávně použity jako prvek v mnoha nepravděpodobných produktech, jako jsou dekorativní předměty, oblečení a dokonce i doplňky.

Já sám jsem si nemohl pomoci cítit zraněný a rozrušený, když jsem na jedné webové stránce viděl obrázek stoličky vytesané do tvaru hlavy mého ctihodného mistra s dítětem sedícím na něm. Co mě šokovalo víc, bylo, když jsem na dalších webových stránkách zahlédl pár sandálů s obrázky Buddhy na popruzích a pak džíny s podobným obrázkem na dvou zadních kapsách.

Ještě jsem neviděl na vlastní oči, jestli je opravdu spodní prádlo s obrazem Buddhy, jak tvrdí mnozí (a nechci to vidět, koneckonců), ale výše uvedené příklady jsou dost na to, abych chtěl křičet na toho, kdo je za těmi bláznivými výtvory: „Hej! On je Pán Buddha, ne Garfield! Sundej to!“

Jsem si jistý, že všichni buddhisté cítí podobně jako mě. Dlouho jsme se snažili vyrovnat s tak nepřijatelnými praktikami, utěšovat se, že tito lidé prostě nerozumí našemu náboženství a jeho normám, že možná nebudou chtít ublížit našim pocitům, a že si prostě nevědí, že dělají velké chyby.

Nedlouho poté, co kontroverzní Buddha Bar na konci roku 2008 otevřel svou první asijskou pobočku v Jakartě - uprostřed silných protestů indonéské buddhistické menšiny - jeden z jejích francouzských majitelů údajně řekl, že buddhisté potřebují „chill out“, že nikdy nezmění jméno nebo odstraní (velké posezení) Buddhu socha (z jídelny), a že to bylo běžné najít Buddhy v restauracích, citovat, že přinesli štěstí.

I když indonéský soud před dvěma lety nařídil, aby byla jakartská prodejna uzavřena za rouhání, zdá se, že francouzští majitelé se nikdy nevzdali svých snah rozšířit své necitlivé místo v jiných asijských zemích vůbec. Je smutné vidět lidi postrádající náboženskou citlivost. Ale je to nejsmutnější věc, když se ti lidé starají jen o vydělávání peněz z podniků, o kterých dobře vědí, vyvolávají zranění v srdcích buddhistů po celém světě.

Každé náboženství je posvátné pro své následovníky. Jen proto, že nevidí to, co vidíme za materiály, které tvoří obraz nebo sochu, neznamená to, že si z toho mohou dělat legraci nebo zacházet s ním jak chtějí.

Všichni buddhisté respektují Buddhu jako náboženského otce.

Jeho socha je považována za posvátnou ikonu a je obvykle umístěna na úrovních vysoko nad, ne-li v chrámu. Jeho klidný a duše-uklidňující vzhled nám připomíná jeho soucit, laskavost a také jeho učení, abychom konali jen dobré skutky, zdržovali se špatných skutků a očistili naši mysl.

Všichni vůdci náboženství by měli být vnímáni s respektem - to je zdravý rozum. Nyní, když thajští buddhisté dali svůj hlas slyšet po celém světě, doufám, že neuvidím žádné další neslušné činy vůči mému nejmilovanějšímu proroku, ale spíše vzájemný respekt od sebe navzájem.

Náboženství je velmi citlivá záležitost. Pouze nepatrný případ rouhání může vést k nežádoucím a neočekávaným výsledkům. Myslím, že je lepší se „nedotknout“ žádných náboženských symbolů a je nejlepší je nechat je tam, kam patří.

Patcharawalai Sanyanusin je spisovatel sekce Life v Bangkok Post.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW