Starověké ukradené sochy Buddhy se vrátily do Afghánistánu po 17 letech ve Velké Británii

CEO Twitter Jack Dorsey dělal tichý vipassana po dobu 10 dnů: Je téměř nemožné sledovat jeho plán v každodenním životě
November 29, 2019
Ctihodní mniši vyhrávají uznání UNESCO
November 29, 2019

Starověké ukradené sochy Buddhy se vrátily do Afghánistánu po 17 letech ve Velké Británii

Artefakty budou poslány zpět do jejich „právoplatného domova“, Národního muzea v Afghánistánu, po dlouhém a složitém vyšetřování

Katie Grant

pondělí 11. listopadu 2019

Předpokládá se, že terakotové hlavy byly ukradeny Talibanem (Foto: Met Police)

„Starověká a vzácná“ sbírka terakotových hlav Buddhy, která byla údajně ukradena Talibanem a převezena do Velké Británie, se má vrátit do Afghánistánu 17 let po jejich objevení na letišti Heathrow.

Buddhova socha a devět hlav bude poslána zpět do jejich „právoplatného domova“, Národního muzea v Afghánistánu, po „dlouhém a složitém“ vyšetřování, které provedla jednotka Metropolitní policie umění a starožitnosti.

V září 2002 celní úředníci zachytili dvě dřevěné bedny na letišti Heathrow, které přeletěly letadlem z Péšavaru v Pákistánu. Úředníci podezřívali, že bedny obsahují drogy, ale místo toho nacpané uvnitř byly socha Buddhy a devět hlav.

Detektivové zjistili, že artefakty, které se datují mezi čtvrtým a šestým stoletím, byly poslány do podniku sídlící v Londýně. Tato firma si nebyla vědoma povahy věcí, a jelikož ve Spojeném království nebyli žádní další podezřelí, byl případ uzavřen.

Návrat do „právoplatného domova“

Afghánistán následně tvrdil kousky, ale Met řekl, že není možné vrátit nelegálně vypleněné předměty kvůli konfliktu v zemi.

Loni byli posláni do Britského muzea k analýze a byli tam vystaveni na krátkou dobu.

Položky budou nyní vráceny do Národního muzea Afghánistánu poté, co byly na krátkou dobu vystaveny v Britském muzeu (Foto: Met Police)

D.C. Sophie Hayesová z oddělení umění a starožitností v Met řekla: „Byl to velmi dlouhý a složitý případ, ale jsem potěšen, že po 17 letech se tyto starobylé a drahé předměty konečně vrací do Afghánistánu.“

Dodala: „Předání probíhá během 50. ročníku a starožitnosti a je příhodné, že při oslavě našeho výročí jsme se mohli zúčastnit akce v Britském muzeu, abychom oslavili kulturní dědictví Afghánistánu, které se vrací do svého právoplatného domova.“

„Výkonné“ buddhistické kousky

St John Simpson, hlavní kurátor a archeolog z oddělení Blízkého východu v Britském muzeu, řekl, že hlavy by pravděpodobně dříve měly těla a byly by vystaveny na stěnách buddhistických klášterů ve starověkém království Gandhāry, které je nyní severozápadním Pákistánem, a východní Afghánistán, asi před 1500 lety.

„Ty jsou docela vynikající,“ řekl dříve Dr. Simpson Guardian.

„V průběhu let jsme do Kábulu vrátili tisíce objektů, ale je to poprvé, co jsme schopni pracovat na buddhistických kouscích.

„Návrat jakéhokoli předmětu, který byl nezákonně obchodován, je nesmírně důležitý symbolicky. Ale tyto kousky budou tvořit jednu z největších skupin buddhistického umění, které budou vráceny [do Národního muzea v Afghánistánu].

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW