Starożytne skradzione posągi Buddy powróciły do Afganistanu po 17 latach w Wielkiej Brytanii

CEO na Twitterze Jack Dorsey milczał vipassana przez 10 dni: Niemożliwe jest przestrzeganie jego harmonogramu w życiu codziennym
November 29, 2019
Szanowni mnisi zdobywają uznanie UNESCO
November 29, 2019

Starożytne skradzione posągi Buddy powróciły do Afganistanu po 17 latach w Wielkiej Brytanii

Artefakty zostaną odesłane do ich „prawowitego domu”, Narodowego Muzeum Afganistanu, po długim i złożonym dochodzeniu.

Katie Grant

Poniedziałek, 11 listopada 2019 r.

Uważa się, że głowy terakoty zostały skradzione przez talibów (Zdjęcie: Police Met)

„Starożytna i cenna” kolekcja głów Buddy z terakoty, która prawdopodobnie została skradziona przez talibów i przewieziona do Wielkiej Brytanii, ma zostać zwrócona do Afganistanu 17 lat po ich odkryciu na lotnisku Heathrow.

Rzeźba Buddy i dziewięć głów zostaną odesłane z powrotem do ich „prawowitego domu”, Narodowego Muzeum Afganistanu, po „długim i złożonym” śledztwie, które zostało przeprowadzone przez jednostkę sztuki i antyki Metropolitan Police.

We wrześniu 2002 r. celnicy przechwycili dwie drewniane skrzynie na lotnisku Heathrow, które leciały na lot z Peszawaru w Pakistanie. Urzędnicy podejrzewali, że skrzynki zawierają narkotyki, ale zamiast tego wypchane wewnątrz były rzeźba Buddy i dziewięć głów.

Detektywi ustalili, że artefakty, które pochodzą z IV i VI wieku, zostały wysłane do firmy z siedzibą w Londynie. Firma ta nie była świadoma charakteru rzeczy, a ponieważ w Wielkiej Brytanii nie było innych podejrzanych, sprawa została zamknięta.

Powrót do „prawowitego domu”

Następnie Afganistan domagał się fragmentów, ale Met powiedział, że nie można zwrócić nielegalnie zgrabionych przedmiotów z powodu konfliktu w kraju.

Zostały one wysłane do Muzeum Brytyjskiego w zeszłym roku do analizy i zostały tam wystawione przez krótki czas.

Przedmioty zostaną teraz zwrócone do Muzeum Narodowego Afganistanu po krótkim czasie wystawione w Muzeum Brytyjskim (Zdjęcie: Met Police)

DC Sophie Hayes z jednostki sztuki i antyki Met, powiedziała: „To był bardzo długi i złożony przypadek, ale cieszę się, że po 17 latach te starożytne i cenne przedmioty w końcu wracają do Afganistanu”.

Dodała: „Przekazanie odbywa się w czasie 50. roku oddziału antyków i to dobrze, że podczas obchodów naszej rocznicy, byliśmy również w stanie uczestniczyć w wydarzeniu w Muzeum Brytyjskim, aby uczcić dziedzictwo kulturowe Afganistanu powracające do należnego mu domu”.

'Outstanding' buddyjskie kawałki

St John Simpson, starszy kurator i archeolog w departamencie Bliskiego Wschodu w Muzeum Brytyjskim, powiedział, że głowy prawdopodobnie miały ciała wcześniej i były wyświetlane na ścianach buddyjskich klasztorów w starożytnym królestwie Gandhāra, który jest obecnie północno-zachodnim Pakistanie i Wschodni Afganistan, około 1500 lat temu.

„Są one dość wybitne”, powiedział wcześniej dr Simpson The Guardian.

„Zwróciliśmy tysiące obiektów do Kabulu na przestrzeni lat, ale po raz pierwszy jesteśmy w stanie pracować nad buddyjską sztuką.

- Zwrot jakiegokolwiek obiektu, który był nielegalnie handlowany, jest niezwykle ważny symbolicznie. Ale te utwory będą stanowić jedną z największych grup sztuki buddyjskiej, która zostanie zwrócona [do Narodowego Muzeum Afganistanu].”

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW