Jak nie traktować Buddy

Szanowni mnisi zdobywają uznanie UNESCO
November 29, 2019
Buddyjski Czas Posiłek Modlitwa
November 30, 2019

Jak nie traktować Buddy

Buddha statue figures souvenir on display for sale on street market in Ubud, Bali, Indonesia. Handicrafts and souvenir shop display, close up

Gazeta New York Times

PRZEZ DIDI KIRSTEN TATLOW

MARCA 4, 2013

Beijing — Czy byłbyś obrażony przez pokrowiec na deski sedesowe, w którym znajduje się obraz Jezusa? Albo Muhammad?

Niektórzy tajscy buddyści są zdenerwowani, że wizerunek Buddy jest podejmowany na próżno przez „cudzoziemców”, którzy, jak mówią, postrzegają go jako symbol filozoficzny, a nie religijny i nie dają Buddy szacunku, na jaki zasługuje.

Te uczucia wybuchły na nowo w zeszłym tygodniu po doniesieniach o hotelu we Francji z pokoju „Mały Budda”, który zawiera pokrywę WC z wizerunkiem Buddy.

Hotel, Moulin de Broaille w regionie Burgundii środkowej Francji, posunął się o krok za daleko, gdy użył pokrywy toaletowe noszące obraz głowy Buddy, The Bangkok Post donosi w zeszłym tygodniu, powołując się na „tajskich buddystów” w historii zatytułowanej „Buddyści rozwścieczony przez toaletę we Francji”. (Hotel nie odpowiedział na e-mail z prośbą o komentarz.)

„Thais skarżył się na stronie Knowing Budda na www.knowingbuddha.org”, powiedział The Bangkok Post. A rząd jest w to zamieszany.

„Sytuacje te stają się coraz częstsze” - powiedział Nopparat Benjawattananon, dyrektor Narodowego Urzędu Buddyzmu, według raportu. „Musimy zrozumieć, że cudzoziemcy często uważają, że buddyzm jest tylko filozofią. Musimy pomóc im zrozumieć, że wizerunek Buddy jest tym, co buddyści szanują i nie można go niewłaściwie wykorzystać.”

Znajomość Buddy sprzeciwia się wizerunkom Buddy wykorzystywanego komercyjnie, a niektórzy zwolennicy pokazali w Bangkoku, w tym na zewnątrz salonów tatuażu, gdzie ludzie mogą dostać go atramentu na swoich ciałach. Poniżej talii jest szczególnie obraźliwe, mówią.

Strona internetowa „Znając Buddę” stara się pomóc ludziom „zrozumieć, jak (powinieneś) można odpowiednio traktować obrazy Buddy”, mówi. „Często okazuje się, że Budda nie jest traktowany z szacunkiem. Wiele osób przeocza uczucia miliardów buddystów na całym świecie”, mówi.

Posiada również stronę na Facebooku, która może powiedzieć ludziom: „Zrób i nie na Buddha”.

Należą do nich: nie używaj Buddy jako przedmiotu dekoracyjnego, takiego jak posąg na środku stołu. Nie noś jego wizerunku na kieszeni dżinsów, ani na butach. Zamiast tego umieść go wysoko, w „właściwym miejscu”. I na pewno nie umieszczaj posągu Buddy w toalecie, barze czy restauracji.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW