Thich Quang Do, buddyjski mnich i znany wietnamski dysydent, umiera w wieku 91 lat.

200 000 jajek oferowanych posągu Buddy, aby Coronavirus zniknąć
February 18, 2020
Butelki na błogosławieństwo: buddyjska świątynia tajska recykluje plastiki w szaty
February 26, 2020

Thich Quang Do, buddyjski mnich i znany wietnamski dysydent, umiera w wieku 91 lat.

przez stowarzyszoną prasę

LUTY 25, 2020

Hanoi, Wietnam — Thich Quang Do, buddyjski mnich, który stał się publiczną twarzą religijnego sprzeciwu w Wietnamie, podczas gdy komunistyczny rząd trzymał go w więzieniu lub w areszcie domowym przez ponad 20 lat, zmarł w wieku 91 lat.

Do, który zmarł w sobotę w Ho Chi Minh City, był najwyższym rangą liderem zakazanego Unified Buddyjski Kościół Wietnamu, który nieustannie splątany z rządem w kwestii wolności religijnej i praw człowieka.

Przez wiele lat cierpiał na cukrzycę, chorobę serca i wysokie ciśnienie krwi, powiedział Międzynarodowe Biuro Informacji Buddyjskiej w Paryżu, które przemawia za zakazanego kościoła i ogłosił śmierć.

Do został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla i otrzymał kilka nagród za jego aktywizm, w tym Nagrodę Rafto dla Praw Człowieka oraz nagrodę Hellman/Hammett, którą nowojorska grupa Human Rights Watch przekazuje pisarzom za odwagę w obliczu prześladowań politycznych.

„Ludzie bardzo boją się rządu... Tylko ja odważyłem się powiedzieć to, co chcę powiedzieć. Dlatego boją się mnie,” Czy powiedział w rzadkim wywiadzie 2003.

Nawet gdy Wietnam objął liberalizację gospodarczą i wolne rynki, jego system polityczny pozostaje pod kontrolą rządu komunistycznego.

Czy powiedział, że wolność, demokracja i prawa człowieka „są ważniejsze niż rozwój gospodarczy”, a bez nich „nie możemy dokonać żadnego postępu w prawdziwym tego słowa znaczeniu”.

Od lat był pod stałą obserwacją w swoim domu w klasztorze Thanh Minh Zen w Ho Chi Minh City, gdzie według swoich zwolenników organizował programy mikrokredytów i kampanie pomocy powodziowej, koordynując prowincjonalne komitety swojego zakazanego kościoła.

Według Międzynarodowego Buddyjskiego Biura Informacyjnego, został pozbawiony wszelkich środków samodzielnego komunikowania się przez ostatni rok po tym, jak przeniósł się do miasta Pagoda Tu Hieu, po tym jak został wysłany z klasztoru Thanh Minh Zen i krótko mieszkał w północnym Wietnamie.

„Ludzie, którzy się nim opiekowali, skonfiskowali jego telefon komórkowy i uniemożliwili jego osobisty asystent odwiedzenie go” — powiedziała w e-mailu grupa wsparcia paryskiego.

Buddyzm jest główną religią wśród szybko rozwijających się Wietnamu 98 milionów ludzi, chociaż są też miliony chrześcijan. Rząd stał się bardziej tolerancyjny wobec publicznego kultu w ostatnich latach, ale pozwala tylko garść oficjalnie zatwierdzonych grup religijnych.

Czy urodził się Dang Phuc Tue w północnej prowincji Thai Binh 27 listopada 1928 roku. Jego przeciwność wobec represyjnych rządów ma miejsce przed komunistycznym przejęciem amerykańskiego Wietnamu Południowego i byłego Sajgonu, obecnie Ho Chi Minh City. Po raz pierwszy został uwięziony w 1963 roku pod przewodnictwem katolickiego Ngo Dinh Diem, a po zjednoczeniu Wietnamu zaprotestował przeciwko rządzącym komunistom.

Po aresztowaniu w 1977 roku pod zarzutem „podważania solidarności narodowej” i prowadzenia „działań antyrewolucyjnych”, Czy przeżył prawie dwa lata samotnego więzienia w około trzy na sześć stóp celi więziennej, patrząc przez okno wielkości dłoni, aż międzynarodowa presja zmusiła go do uwolnienia, jego zwolennicy mówią.

W 1981 roku rząd stworzył komunistyczny Party kontrolowany Wietnam Kościół buddyjski i zmusił Do do wewnętrznego wygnania w północnej prowincji Tajlandii Binh. Czy później zaproponowano kierownictwo oficjalnego kościoła, jego zwolennicy mówią, ale odmówił iw 1992 roku uciekł do Ho Chi Minh City.

W 1995 roku został skazany na pięć lat więzienia pod zarzutem wysłania dwóch faksów do zagranicznych buddystów oskarżających rząd o utrudnianie sponsorowanej przez Kościół misji pomocy powodziowej. Międzynarodowa presja doprowadziła do jego wczesnego uwolnienia w 1998 roku, ale ponownie został umieszczony w areszcie domowym w 2001 roku.

Chociaż do został oficjalnie uwolniony dwa lata później, raport z 2005 roku Grupy Roboczej ONZ ds. Arbitralnego zatrzymania przytoczył nienazwane źródło, jako że ograniczenia dotyczące Do były „równoważne z aresztowaniem”.

Przez lata Wietnam zaprzeczył oskarżeniom, że umieścił Do i byłego przywódcę Unified Buddyjskiego Kościoła Wietnamu, zmarłego Thich Huyen Quang, w areszcie domowym. Oni „prowadzą normalne życie” w swoich klasztorach, powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Le Dung w 2005 roku.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej, niezależna grupa ustanowiona przez Kongres Stanów Zjednoczonych, nazwała śmierć do „niewiarygodną stratą dla mieszkańców Wietnamu”.

„Dzięki swojej cichej sile i łasce przez dziesięciolecia walczył o zachowanie i promowanie wolności religijnej w Wietnamie”, powiedziała komisarz Anurima Bhargava w oświadczeniu wydanym przez grupę.

%d
The Buddhist News

FREE
VIEW