Thich Quang Do, buddhistický mnich a známý vietnamský disident, umírá v 91 letech

200.000 vajec nabízených soše Buddhy, aby Koronavirus zmizel
February 18, 2020
Láhve pro požehnání: Thajský buddhistický chrám recykluje plasty do šatů
February 26, 2020

Thich Quang Do, buddhistický mnich a známý vietnamský disident, umírá v 91 letech

Associated PRESs

ÚNOR. 25,2020

HANOJ, Vietnam — Thich Quang Do, buddhistický mnich, který se stal veřejnou tváří náboženského disentu ve Vietnamu, zatímco komunistická vláda ho držela ve vězení nebo v domácím vězení více než 20 let, zemřel ve věku 91 let.

Do, který zemřel v sobotu v Ho Či Minově městě, byl špičkovým vůdcem zakázané sjednocené buddhistické církve Vietnamu, která se neustále spletla s vládou v otázkách náboženské svobody a lidských práv.

Trpěl mnoho let cukrovkou, srdečním onemocněním a vysokým krevním tlakem, řekl Mezinárodní buddhistický informační úřad v Paříži, který hovoří za zakázané církve a oznámil smrt.

Do byl nominován na Nobelovu cenu míru a získal několik ocenění za svůj aktivismus, včetně Raftovy ceny za lidská práva a ceny Hellman/Hammett, kterou skupina Human Rights Watch se sídlem v New Yorku dává spisovatelům za odvahu tváří v tvář politickému pronásledování.

„Lidé se velmi bojí vlády... Jen já se odvážím říct to, co chci říct. To je důvod, proč se mě bojí,“ řekl ve vzácném rozhovoru z roku 2003.

I když Vietnam přijal ekonomickou liberalizaci a volné trhy, jeho politický systém zůstává pevně pod kontrolou komunistické vlády.

Řekl jsem, že svoboda, demokracie a lidská práva jsou „důležitější než hospodářský rozvoj“ a bez nich „nemůžeme dosáhnout žádného pokroku ve skutečném smyslu“.

Dlouho byl pod neustálým dohledem ve svém domě v klášteře Thanh Minh Zen v Ho Či Minově městě, kde podle jeho příznivců organizoval mikroúvěrové programy a povodňové kampaně a koordinoval provinční výbory své zakázané církve.

Podle Mezinárodního buddhistického informačního úřadu byl minulý rok zbaven všech prostředků k samostatné komunikaci poté, co se přestěhoval do městské pagody Tu Hieu, poté, co byl vyslán z kláštera Thanh Minh Zen a krátce žil v severním Vietnamu.

„Lidé, kteří se o něj starali, zabavili jeho mobilní telefon a zabránili jeho osobní asistent, aby ho navštívil,“ řekl podpůrná skupina v Paříži v e-mailu.

Buddhismus je primární náboženství mezi rychle rostoucím Vietnamu 98 milionů lidí, i když tam jsou také miliony křesťanů. Vláda se v posledních letech stala tolerantnější k veřejnému uctívání, ale umožňuje jen hrstku oficiálně schválených náboženských skupin.

Do se narodil Dang Phuc Tue v severní thajské provincii Binh 27. listopadu 1928. Jeho vzdor represivním vládám předcházel komunistickému převzetí Jižního Vietnamu podporoveného USA a bývalého Saigonu, nyní Ho Či Minova města. Byl poprvé uvězněn v roce 1963 pod katolickým vůdcem Ngo Dinh Diem, a poté, co byl Vietnam sjednocen protestoval proti jeho vládnoucí komunisté.

Po jeho zatčení z roku 1977 na základě obvinění z „podkopávání národní solidarity“ a provádění „protirevolučních aktivit“, vydržel téměř dva roky samovazby ve zhruba třímetrové vězeňské cele, díval se oknem o velikosti ruky, dokud mezinárodní tlak nevynutil jeho propuštění, Příznivci říkají.

V roce 1981, vláda vytvořila komunistickou stranou ovládanou vietnamskou buddhistickou církev a donutila Do do vnitřního exilu v severní thajské provincii Binh. Do byl později nabídl vedení oficiální církve, jeho stoupenci říkají, ale on odmítl a v roce 1992 uprchl do Ho Či Minovo Město.

V roce 1995 byl odsouzen k pěti letům vězení za obvinění, která zahrnovala odeslání dvou faxů do zámořských buddhistů a obvinění vlády z maření poslání podporované církví. Mezinárodní tlak vedl k jeho brzkému propuštění v roce 1998, ale v roce 2001 byl opět propuštěn do domácího vězení.

Ačkoli Do byl oficiálně propuštěn o dva roky později, zpráva z roku 2005 pracovní skupiny OSN pro svévolné zadržení citoval nejmenovaný zdroj, jak říká omezení na Do byly „ekvivalentní zadržení“.

V průběhu let Vietnam popřel obvinění, že umístil Do a bývalého vůdce sjednocené buddhistické církve Vietnamu, zesnulého Thich Huyen Quang, do domácího vězení. Mluvčí ministerstva zahraničí Le Dung v roce 2005 „vedou normální život“ ve svých klášterech.

Komise Spojených států pro mezinárodní náboženskou svobodu, nezávislá skupina zřízená americkým Kongresem, nazvaná Do smrt „neuvěřitelnou ztrátou pro Vietnamský lid“.

„Svou tichou silou a milostí bojoval po celá desetiletí za zachování a prosazování náboženské svobody ve Vietnamu,“ uvedl komisař Anurima Bhargava v prohlášení, které skupina vydala.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW