USA do nałożenia sankcji na chińskich urzędników, którzy ingerować w sukcesji Dalajlamy

Geo Survey ujawnia miasto, w którym lord Budda spędził pierwsze 29 lat swojego życia
January 30, 2020
Dalajlama prosi wielbicieli, aby śpiewać mantrę, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusów
January 30, 2020

USA do nałożenia sankcji na chińskich urzędników, którzy ingerować w sukcesji Dalajlamy

01/29/2020, 15.23

STANY ZJEDNOCZONE — CHINY — TYBET

Amerykańska Izba Reprezentantów zatwierdziła z szerokim marginesem ustawę, która zamroziłaby aktywa i zakazała wjazdu chińskich urzędników zaangażowanych w proces sukcesji Dalajlamy. Wybór przyszłego przywódcy buddyzmu tybetańskiego jest sprawą dla buddystów tybetańskich. Tymczasem 11. Panchen Lama jest nadal przetrzymywana arbitralnie od 1995 roku.

Waszyngton (Asianews/agencje) — Amerykańska Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę, która zezwala na sankcje wobec wszystkich Chińczyków, którzy urzędnicy ingerują w proces sukcesji Dalajlamy, duchowego przywódcy buddyzmu tybetańskiego.

Tybetańska ustawa o polityce i wsparciu, wprowadzona przez demokratycznego kongresmena Jamesa P McGoverna, została wczoraj zatwierdzona przeważającą większością głosów, 392 głosami za i 22 przeciw, i opiera się na ustawie o polityce tybetańskiej z 2002 r.

Jeśli zostanie zatwierdzony przez Senat i podpisany przez prezydenta Donalda Trumpa, ustawodawstwo zamroziłoby aktywa amerykańskie będące własnością chińskich urzędników zaangażowanych w proces dziedziczenia i zakazuje tym ostatnim podróżowania do Stanów Zjednoczonych.

Ustawodawstwo potwierdza również status Tenzina Gyatso, czternastego Dalajlamy, któremu Chiny zaprzeczają, i podkreśla „, że ingerencja rządu w proces reinkarnacji tybetańskiej stanowi naruszenie uznanego na arenie międzynarodowej prawa do wolności religijnej i że sprawy związane z reinkarnacjami w Buddyzm tybetański jest bardzo interesujący dla tybetańskiej populacji buddyjskiej na całym świecie.”

Ustawa równie uderza Pekin za arbitralne zajęcie Gedhun Choekyi Nyima, sześcioletniego chłopca, który został zidentyfikowany jako 11. Panchen Lama, wyłącznie w celu zainstalowania „własnego kandydata”.

Dziecko przeznaczone do zajmowania drugiego najwyższego stanowiska w buddyzmie tybetańskim zostało uprowadzone wraz z rodziną 17 maja 1995 roku, trzy dni po tym, jak obecny Dalajlama uznał go za Panczenlamę.

W buddyzmie tybetańskim Panczen Lama jest ważny, ponieważ ma on za zadanie rozpoznać nowe odrodzenie Dalajlamy po jego śmierci.

Odkąd zaginął, nie było o nim żadnych wieści. Jeśli nadal żyje, Nyima miałaby 30 lat.

Reagując na ingerencję Pekinu, Tenzin Gyatso powiedział niedawno, że może być ostatnim Dalajlamą lub że jego reinkarnacja może zostać wybrana przez pewnego rodzaju „konklawe” składające się z głównych buddyjskich opatów w diasporze.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW