USA uvalí sankce na čínské úředníky, kteří zasahují do dalajlamova nástupnictví

Geo Survey odhaluje město, kde Pán Buddha strávil prvních 29 let svého života
January 30, 2020
Dalajláma žádá oddané, aby zpívají mantru, která by potlačovala šíření koronaviru.
January 30, 2020

USA uvalí sankce na čínské úředníky, kteří zasahují do dalajlamova nástupnictví

29.01.2020, 15.23

SPOJENÉ STÁTY AMERICKÉ — ČÍNA — TIBET

Sněmovna reprezentantů USA s velkou rezervou schválila návrh zákona, který by zmrazil aktiva a zakázal vstup čínských úředníků zapojených do procesu následnictví dalajlámy. Výběr budoucího vůdce tibetského buddhismu je záležitostí tibetských buddhistů. Mezitím se 11. pančhenlama stále koná svévolně od roku 1995.

Washington (Asiaty/agentury) — Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh zákona, který by schválil sankce proti všem Číňanům, kteří se úředníci zasahují do procesu následnictví dalajlámy, duchovního vůdce tibetského buddhismu.

Tibetský zákon o politice a podpoře, který byl zaveden demokratickým kongresmanem Jamesem P McGovernem, byl včera schválen drtivou většinou, 392 hlasů pro a 22 proti, a navazuje na tibetský zákon z roku 2002.

Kdyby byl schválen Senátem a podepsán do práva prezidentem Donaldem Trumpem, legislativa by zmrazila americká aktiva vlastněná čínskými úředníky zapojenými do procesu následnictví a zakázala jim cestovat do Spojených států.

Legislativa rovněž opakuje status 14. dalajlámy Tenzina Gyatsa, což Čína popírá, a zdůrazňuje, že „vměšování vlády do tibetského procesu reinkarnace je porušením mezinárodně uznávaného práva na náboženskou svobodu a že záležitosti související s reinkarnacemi v Tibetský buddhismus má zájem o tibetské buddhistické populace po celém světě.

Návrh zákona stejně zabouchne Peking za to, že se svévolně zmocnil Gedhuna Choekyi Nyimy, šestiletého chlapce, který byl identifikován jako jedenáctý pančhenlama, za jediným účelem instalace „vlastního kandidáta“.

Dítě určené k obsazení druhého nejvyššího úřadu v tibetském buddhismu bylo uneseno se svou rodinou 17. května 1995, tři dny poté, co ho současný dalajláma uznal jako pančhenlámu.

V tibetském buddhismu je Pančhenlama důležitý, protože má za úkol uznat nové znovuzrození dalajlámy po jeho smrti.

Od té doby, co zmizel, o něm nebyly žádné zprávy. Pokud je ještě naživu, Nyimě by bylo 30.

Tenzin Gyatso reagoval na pekingské vměšování nedávno prohlásil, že by mohl být posledním dalajlámou nebo že jeho reinkarnaci by si mohla vybrat nějaká „konkláve“ složená z hlavních buddhistických opatů v diasporě.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW