CZYM JEST BUDDYJSKI POŻYCZYŁ? SZYBKI PRZEWODNIK

PM asks all to quit drinking for this End of Buddhist Lent
October 8, 2019
The rise of extreme Buddhism: What’s happening and why?
October 8, 2019

CZYM JEST BUDDYJSKI POŻYCZYŁ? SZYBKI PRZEWODNIK

Każdego połowy lata w Tajlandii, zwykle w lipcu, jest początkiem buddyjskiego Wielkiego Postu, lub Vassy. Dokładna data to pierwszy dzień słabnącego księżyca ósmego miesiąca księżycowego.

Dla wielu turystów oznacza to po prostu brak sprzedaży alkoholu, a jeśli nie zrobili swoich badań, może oznaczać kilka dni zamknięcia baru i żadnych imprez na wakacjach. Jednakże, jak należy się spodziewać, jest to znacznie więcej, zwłaszcza w kraju buddyjskim, takim jak Tajlandia, gdzie szacuje się, że 95% populacji jest buddyjską.

Wan Khao Phansa, czyli Buddyjski Dzień Wielkiego Postu, jest początkiem trzymiesięcznego okresu w porze deszczowej, kiedy mnisi muszą pozostać w określonym miejscu, takim jak klasztor lub świątynia. Tutaj będą medytować, modlić się, uczyć i uczyć innych młodych mnichów. W przeszłości mnisi nie mogli nawet opuścić świątyni, ale dziś większość mnichów po prostu powstrzymuje się od podróżowania w tym okresie. Nadal będziesz ich widzieć w ciągu dnia.

Historycznie dzieje się tak dlatego, że mnisi zaczęli pozostawać nieruchomy w świątyni w tym czasie, ponieważ chcieli uniknąć zabijania owadów i szkodzenia terenom rolnym. Najwyraźniej podróżujący mnisi przechodzili przez pola, niszcząc w ten sposób uprawy wieśniaków i rolników. Po złapaniu tego wiatru, Budda zdecydował, że aby uniknąć uszkodzenia upraw, raniąc owady lub szkodząc sobie w porze deszczowej, mnisi powinni pozostać w swoich świątyniach w ciągu tych trzech miesięcy.

Mówiąc o tym, tradycja faktycznie poprzedzają Buddę, ponieważ wczesni mnisi z różnych religii w Indiach mieli wieloletnią tradycję nie podróżować w porze deszczowej, aby uniknąć uszkodzenia upraw lub raniąc owady.

Wiele osób odwiedza świątynie w całej Tajlandii, aby oferować duże świece mnichom. Tajscy ludzie robią to z dwóch powodów, z których pierwszy jest fakt, że mnisi kiedyś używali świec do nauki po zmroku. Drugim powodem jest to, że ludzie wierzyli, że oferowanie świecy sprawi, że ich przyszłość stanie się jasną siłą i długowiecznością. W tym czasie ludzie będą również oferować duże żółte szaty mnichom.

Te trzy miesiące to także popularny czas dla tajskich chłopców i mężczyzn, którzy zostali wyświęconymi na mnichów. Chociaż wielu nie będzie żyć jako mnisi, przechodzą ten proces, aby spełnić oczekiwania swojej rodziny.

Podobnie jak wiele innych świąt w Tajlandii, alkohol nie jest podawany ani sprzedawany podczas Wan Khao Phansa. Niektórzy Thais, aby pokazać swoje zaangażowanie w buddyzm, całkowicie zrezygnować z picia w ciągu tego trzymiesięcznego okresu. Inni również powstrzymają się od tytoniu lub jedzenia mięsa. Niektórzy zatrzymają również całą aktywność seksualną lub relacje.

Niezależnie od tego, jest to bardzo szczególna pora roku dla pobożnych buddystów i jedna podróż lub spędzanie czasu w kraju buddyjskim powinna to uszanować.

The Buddhist News

FREE
VIEW