Bez bólu, bez sławy: masaż tajski może uzyskać status UNESCO

Starożytny Budda Ryż uważa się za dar Buddy.
December 10, 2019
Jak Biblioteka Kongresu Rozwija 2000-letni Zwój Buddyjski
December 13, 2019

Bez bólu, bez sławy: masaż tajski może uzyskać status UNESCO

Bangkok (AFP) 09.12.2019

W Bangkoku Leżący Budda, Krairath Chantrasri mówi, że jest dumnym kustoszem 2,000 lat umiejętności - składanie ciała, ostre łokcie techniki masażu tajskiego, które w tym tygodniu można dodać do prestiżowej listy dziedzictwa UNESCO.

Od ekskluzywnych uzdrowisk Bangkoku i frontów plaży Phuket po skromne zakupy przy ulicy, „nuad tajski” — czy tajski masaż — jest wszechobecny w całym królestwie, gdzie godzina dyscypliny prostowania pleców może kosztować zaledwie 5 dolarów.

W tym tygodniu można go dodać do listy UNESCO „Niematerialne dziedzictwo kulturowe”, gdy ciało spotyka się w Kolumbii stolicy Bogoty (9-14 grudnia).

Krairath, który uczy w Leżonej Szkole Buddy w słynnej świątyni Wat Pho, pomaga tysiącom tajskich i zagranicznych studentów, którzy przybywają do centrum każdego roku.

Syn masażystki, ma wielką dumę ze swojej roli dzielenia się starożytną dyscypliną w świątyni, której certyfikacja jest dumnym sztandar dla każdego salonu masażu.

„Jestem kontynuacją naszej zbiorowej wiedzy” - powiedział 40-latek AFP.

W kompleksie Wat Pho praktykanci przechodzą przez katalog ruchów ukierunkowanych na punkty akupunktury ciała kciukami, łokciami, kolanami i stopami z głębokimi rozciągnięciami i wygięciami.

Pochodzący z Indii, lekarze i mnisi przywieźli te metody 2500 lat temu do Tajlandii, przekazując swoje sekrety od mistrza do ucznia w świątyniach, a później w rodzinach.

Pod rządami króla Tajlandii Ramy III w XIX wieku, uczeni wygrawerowali swoją wiedzę na temat pola na kamieniach Wat Pho.

Ale praktyka naprawdę wystartowała w 1962 roku dzięki utworzeniu szkoły, która od tego czasu przeszła ponad 200 000 masażystów, którzy praktykują w 145 krajach.

— Obracanie stołów —

Masaż zatrudnia dziesiątki tysięcy Thais.

Dyrektor szkoły Preeda Tangtrongchitr mówi, że zazwyczaj widzą wzrost zainteresowania Thais, gdy gospodarka jest zła.

„Dla wielu osób niepełnosprawnych lub w długach ta praca jest okazją, ponieważ nie wymaga żadnych materiałów — tylko ich rąk i wiedzy” — mówi.

Dziś terapeuta w najwyższej klasy spa może pobierać około 100 dolarów za godzinę w Tajlandii, dwa lub trzy razy więcej w Londynie, Nowym Jorku lub Hong Kongu, gdzie tajska marka masażu rozkwita.

Ale szkolenie jest „wymagające”, mówi chilijskie Sari, profesjonalny masażystka, który udał się do Bangkoku, aby nauczyć się dyscypliny.

„Technika jest bardzo precyzyjna, jest tak wiele rzeczy do zdawania sobie sprawę” - powiedział 34-latek AFP, gdy robiła obroty dłonią na czaszce kolegi.

Nauki skupiają się na kierowaniu krążeniem krwi wokół obszarów problemowych, aby rozwiązać bóle mięśni — czasami czerpiąc skrzywienia od klientów nieprzyzwyczajonych do zastosowanej siły.

Badania wykazały, że może pomóc złagodzić ból pleców, bóle głowy, bezsenność, a nawet lęk.

Dla Matthieu Rochefolle, pielęgniarki z Lyonu, we Francji, dodanie tajskich technik masażu do swojego repertuaru umiejętności może pomóc starszym pacjentom, którzy cierpią z powodu ulgi.

„To może również pozwolić mi zarobić trochę więcej”, mówi.

© 2019 AFP

%d
The Buddhist News

FREE
VIEW