Žádná bolest, žádná sláva: Thajská masáž by mohla získat status UNESCO

Starověká Buddha Rice je věřil být darem Buddhy.
December 10, 2019
Jak Knihovna Kongresu rozvinul 2000 let starý buddhistický svitek
December 13, 2019

Žádná bolest, žádná sláva: Thajská masáž by mohla získat status UNESCO

Bangkok (AFP) 09/12/2019

Krairath Chantrasri v Bangkoku je hrdým opatrovníkem 2 000 let staré dovednosti - techniky thajské masáže skládací těla, které by tento týden mohly být přidány na prestižní seznam UNESCO.

„nuad Thai“ — neboli thajská masáž — je všudypřítomná po celém království, kde hodina disciplíny vyrovnávání zad může stát pouhých 5 dolarů.

Tento týden může být doplněn na seznam UNESCO „nehmotného kulturního dědictví“, když se tělo setká v kolumbijském hlavním městě Bogoty (9. až 14. prosince).

Krairath, který vyučuje na škole ležící Buddhy uvnitř slavného chrámu Wat Pho, pomáhá tisícům thajských a zahraničních studentů, kteří se každoročně do centra hrnou.

Syn masérky je velmi hrdý na to, že sdílí starobylou disciplínu v chrámu, jehož certifikace je hrdým praporem pro každou masérnu.

„Jsem pokračováním našich kolektivních znalostí,“ řekl čtyřicetiletý AFP.

V komplexu Wat Pho absolvují stážisté katalog pohybů zaměřených na akupunkturní body těla s palci, lokty, koleny a chodidly, které také obsahují hluboké úseky a obraty.

Lékaři a mniši, kteří pocházejí z Indie, přivedli tyto metody před 2 500 lety do Thajska a předali svá tajemství od mistra k učedníkovi v chrámech a později v rodinách.

Pod thajským králem Rámou III v devatenáctém století učenci vyryli své znalosti oboru na kameny Wat Pho.

Ale praxe skutečně vzlétla v roce 1962 díky vzniku školy, která od té doby vyškolila více než 200 000 masážních terapeutů, kteří praktikují ve 145 zemích.

— otočení stolů —

Masáž zaměstnává desítky tisíc Thajců.

Ředitelka školy Preeda Tangtrongchitr říká, že obvykle vidí vzestup zájmu Thajců, když je ekonomika špatná.

„Pro mnoho lidí, kteří jsou zdravotně postižení nebo v dluzích, je tato práce příležitostí, protože nevyžaduje žádný materiál — jen jejich ruce a znalosti,“ říká.

Dnes může terapeut v špičkových lázních účtovat kolem 100 dolarů za hodinu v Thajsku, dvakrát nebo třikrát více v Londýně, New Yorku nebo Hongkongu, kde thajská masážní značka vzkvétá.

Ale trénink je „náročný“, říká Chilská Sari, profesionální masérka, která cestovala do Bangkoku, aby se naučila disciplína.

„Technika je velmi přesná, existuje tolik věcí, které si být vědomi,“ řekla 34-letá AFP, když dělala rotace dlaní na lebce kolegy studenta.

Učení se zaměřuje na řízení krevního oběhu kolem problémových oblastí k řešení bolesti svalů — někdy přitahuje vítr od klientů, kteří nejsou zvyklí na aplikovanou sílu.

Studie ukázaly, že může pomoci zmírnit bolesti zad, bolesti hlavy, nespavost a dokonce i úzkost.

Pro Matthieu Rochefolleho, zdravotní sestru z Lyonu, Francie, by přidání thajské masážní techniky do repertoáru dovedností mohlo pomoci starším pacientům, kteří se bojí o úlevu.

„Mohlo by mi to také dovolit vydělat trochu víc,“ říká.

© 2019 AFP

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW