Stovky buddhistických soch zbořených v provincii S'-čchuan

29 metrů vysoký Shakyamuni Buddha socha vyhodit do vzduchu v Jilin
November 27, 2019
Kdo byl Buddha?
November 28, 2019

Stovky buddhistických soch zbořených v provincii S'-čchuan

28/11/2019YAO ZHANGJIN

Velké venkovní sochy se nadále zaměřují na ničení v rámci celostátní kampaně ČKS za účelem odstranění všech náboženských symbolů pod širým nebem.

od Yao Zhangjin

Od začátku celostátní kampaně ČKS za odstranění velkých venkovních náboženských soch v loňském roce se jihozápadní provincie S'-čchuan silně zaměřila kvůli svému buddhistickému a taoistickému dědictví. Dokonce ani symboly víry s vysokou uměleckou hodnotou nebyly ušetřeny.

Scénické území ztrácí dvě ikonické sochy

Sochy Medicine Buddhy a Nanhai Guanyin (nebo Guanyin jižních moří), bohyně milosrdenství čínského buddhismu, jsou již léta ikonickými symboly ve slavném údolí Yaowang Scenic Spot v okrese Bejčchuan pod jurisdikcí města Mianyang S'-čchuan.

27 metrů vysoký lékařský Buddha stával na vrcholu hory v údolí Yaowang a mohl být viděn z několika kilometrů daleko. Buddhisté a turisté se k němu dostali lezení 357 kroků, aby se modlili za požehnání. Nanhai Guanyin, 21 metrů na výšku, byl jednou z hlavních atrakcí v malebném místě, uctívači přicházející z celého světa.

Ale už ne. Obě sochy byly koncem března zničeny na příkaz krajské vlády, která prohlásila, že „buddhistické sochy jsou příliš vysoké a ovlivní leteckou fotografii“.

Socha medicíny Buddhy stála na vrcholu hory.

„Kdyby sochy nebyly odstraněny, všichni úředníci okresu Bejčchuan by přišli o práci,“ řekl Bitter Winter místní zdroj. Řekl, že rozkaz k demolici soch přišel přímo od provinční vlády S'-čchuan. Dodal, že od druhé poloviny loňského roku začali úředníci z Úřadu pro lesní rozvoj, Úřadu pro veřejnou bezpečnost a úřad pro náboženské záležitosti v okrese Bejčchuan tlačit na administrativu scénické oblasti, aby zbourala sochy.

Socha Nanhai Guanyin byla odstraněna koncem března.

V loňském roce centrální vláda vydala rozkazy zakročit na venkovních náboženských symbolech po celé zemi a vyslala kontrolní týmy, aby dohlížela na jejich provádění. Pro místní vládní úředníky se to stalo důležitým politickým úkolem a jakékoli selhání jeho vymáhání může vést k trestu a dokonce ke ztrátě zaměstnání.

Socha Guanyin se čtyřčlennou tváří, která se nachází mimo východního buddhistického chrámu (Shinyi) v obci Shinyi v Shibantan, město spravované okresem Xindu ve městě Čcheng-tu, byla zničena 9. listopadu 2018.

Čtyřtvárná socha Guanyin před a po jejím demolici.

Očitý svědek vyprávěl Bitter Winter, že v 4 ráno toho dne, asi 300 úředníků z Úřadu pro veřejnou bezpečnost, Úřadu pro správu měst a Úřadu pro požární ochranu vtrhlo do chrámu. Utěsnili pět vchodů do chrámu barikádovou páskou a používali svá auta k zablokování všech cest, které k němu vedly. Policie zastavila obyvatele kolem chrámu na cestě do práce a nařídila, aby se vrátili domů. Asi v 5 hod. byla více než deset metrů vysoká čtyřčlenná socha Guanyin stržena a přeměněna na hromadu sutin.

500 buddhistických soch zničených, více než 1 000 skrytých

Skrývání náboženských soch před okolním světem je dalším prostředkem, kterým ČKS odstraňuje symboly víry v celé Číně.

Slavná ležící socha Buddhy, bílé barvy a velké velikosti, mimo chrám Arhat v S'čchuan je Mianyang město je 46 metrů dlouhá, téměř šest metrů široká a devět metrů vysoká. Buddhu obklopuje pět set soch Arhat různých výšin.

Rypadlo zbořuje 500 soch Arhat kolem ležící Buddhy.

V květnu místní úřad pro náboženské záležitosti nařídil chrámu odstranit 500 soch Arhat na účet chrámu a postavit kryt, který ukrývá ležící Buddhu.

Velká sklopná socha Buddhy je pokryta.

Podle zdrojů úřady vyhrožovaly, že vyhodí sochu na kusy, kdyby byl rozkaz ji zakrýt ignorován. 98-letý opat chrámu neměl jinou možnost, než souhlasit s požadavky. Údajně bylo množství peněz vynaložených na skrytí ležící Buddhy vyšší než samotná socha — 5 milionů RMB (asi 700 000$).

Kromě toho bylo 330 1,8 metrů vysokých soch Shakyamuniho Buddhy a 88 dalších náboženských osobností mimo chrám Arhat pokryto speciálně postavenou skleněnou konstrukcí. Také bylo ukryto více než 1 200 dalších venkovních náboženských symbolů.

Přes 400 buddhistických soch kolem chrámu Arhat bylo umístěno za skleněnou konstrukci.

The Buddhist News

FREE
VIEW