Ctihodní mniši vyhrávají uznání UNESCO

Starověké ukradené sochy Buddhy se vrátily do Afghánistánu po 17 letech ve Velké Británii
November 29, 2019
Ukažte úctu k našemu Pánu Buddhovi!
November 29, 2019

Ctihodní mniši vyhrávají uznání UNESCO

From left: Somdet Phra Mahasamanachao; Phra Archan Man Phuriphatto.

Bangkok Post

PUBLIKOVÁNO: 27 LISTOPAD 2019 V 04:50

NOVINOVÁ SEKCE: NOVINKY

Zleva: Somdet Phra Mahasamanachao; Phra Archan Man Phuriphatto.

Unesco (Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu) uznala dva vysoce ctění thajští buddhističtí mniši za svou úlohu při prosazování míru.

40. zasedání Generální konference UNESCO v pondělí se rozhodilo přivodit zesnulého Phra Archána Mana Phuriphatta, průkopníka meditační praxe dhammy v lesní tradici, zesnulého Somdeta Phra Mahasamanachao Kromphraya Wachiryanawarorot, desátého nejvyššího patriarchy, do kalendář významných osobností a důležitých událostí pro 2020-2021, řekl zdroj.

Phra Archan Man se narodil 20. ledna 1870 ve vesnici v okrese Si Muang Mai, Ubon Ratchathani, vzdal se svého laického jména Man Kaenkaeo, když byl ve věku 15 let vysvěcen jako nováček. Po několika letech učení dhamma v jeho vesnickém chrámu Wat Ban Kham Bong neochotně opustil mnišství na žádost svého otce, aby pomohl rodině vydělat si na živobytí.

Později se na pouti setkal s mnichem a požádal, aby se stal jeho žákem. Phra Archán Man ho následoval do chrámu v okrese Muang Ubon Ratchathaniho, kde znovu začal studovat.

Ve 23 letech znovu vysvětil mnicha a začal celoživotní honba za dhammou praxí. Zemřel v roce 1949 ve věku 79 let, po kterém jeho meditační dhamma praxe získala velkou následovnost.

Somdet Phra Mahasamanachao Kromphraya Wachiryanawarorot byl synem krále Ramy IV. Narodil se 12. dubna 1860.

V osmi letech začal studovat Tripitaka (Pali Canon), v rámci přípravy na jeho vysvěcení jako nováček ve věku 13 let. Odešel z chrámu, než se znovu připojil k mnichu 27. června 1879, ve věku 20 let. O třicet tři let později se stal nejvyšším patriarchou. Zemřel ve věku 61 let poté, co sloužil v roli po dobu 10 let a sedmi měsíců.

%d bloggers like this:
The Buddhist News

FREE
VIEW