10 nejkrásnějších soch Buddhy v Thajsku

Příběh Jivaky, Buddhova osobního lékaře
November 29, 2019
Pochopení osmi realizací velkých bytostí
December 9, 2019

10 nejkrásnějších soch Buddhy v Thajsku

Klidný Buddha tvář dívající se přes zeď, Sukhothai | © Adam Jones/Flickr

Převážně buddhistický národ, není překvapením, že Thajsko má tisíce buddhistických chrámů a ještě více soch Pána Buddhy v různých pozicích. Velké i malé, stojící, sedící, chůze a sklopné, a vyrobené ze sádry, kamene, dřeva, kovu a různých dalších materiálů, Thajské sochy Buddhy jsou rozmanité. Zde jsou některé z nejkrásnějších soch Buddhy po celé zemi.

Phra Kaeo Morakot

Emerald Buddha

Posvátný smaragdový Buddha v Bangkoku | © JPSwimmer/Wikimedia Commons

Nejctěnější obraz Buddhy, Phra Kaeo Morakot, se nachází v Bangkoku Wat Phra Kaeo, známý také jako chrám smaragdového Buddhy. Mnoho turistů přijde, aby okupovali slavnou sochu, a mnozí Thajci přicházejí modlit a ukázat svou úctu. Socha sedí na vyvýšené plošině a měří kolem 66 cm na výšku, je vyrobena ze zeleného nefritu. Je zabalen ve zlatém hadříku a thajský král je jediný, kdo může dotknout sochy, aby změnil látku. Objevený v 1400s v severním Thajsku, to bylo přesunuto mezi několika thajské a laoské chrámy, než konečně dorazil na své současné místo v roce 1780.

Buddha Chinnarat

Phra Phuttha Chinnarat The Buddha of Wat Phra Si Rattana Mahathat Temple, Phitsanulok, Thailand

Phra Phuttha Chinnarat v chrámu Wat Phra Si Rattana Mahathat, Phitsanulok, Thajsko | © Chedped Studio/Shutterstock

Phra Buddha Chinnarat je zlatá socha Buddhy ve stylu sukhothajského stylu v historickém chrámu Phitsanuloku ve městě Wat Phra Si Rattana Mahathat. Mnoho thajských lidí vidí sochu jako nejkrásnější sochu Buddhy v celém Thajsku. Jméno sochy se překládá jako „Král vítězství.“ Je to v poloze „Volání Země svědkem“, se zkříženými nohami, jednou rukou spočívající v klíně a druhou směřující k zemi. Tato póza je představitelem doby, kdy Pán Buddha dosáhl osvícení.

Buddha Maha Nawamin

Big Buddha of Ang Thong

Největší socha Buddhy v Thajsku | © Longjeaw/Pixabay

Phra Buddha Maha Nawamin je největší socha Buddhy v Thajsku a mezi největší sochy Buddhy na světě. Také známý jako „Velký Buddha Thajska“, gigantická zlatá socha se nachází v klášteře Wat Muang v provincii Ang Thong. Při pohledu z daleka a široka je pozoruhodná socha vysoká 92 metrů a široká 63 metrů. Je to v poloze „Volání Země svědkem“ a je vyroben z betonu, který byl namalován zlatem.

Phra Phutta Ming Mongkol Akinakiri

Velký Buddha Phuket | © Andaman4fun/Flickr

Často označované jako „Velký Buddha“, Phra Phutta Ming Mongkol Akenakiri je jednou z hlavních atrakcí Phuketu. Sedící vysoko v Nakkerdských kopcích, zdá se, že bledá socha vyzařuje na slunci. Sedící socha je zhotovena z betonu a zdobena barmským nefritovým mramorem. Je to velká socha, stojící ve výšce 45 metrů.

Buddhasaija

Reclining Buddha gold statue, Wat Pho, Bangkok, Thailand

Ležící Buddha zlatá socha, Wat Pho, Bangkok, Thajsko | © Foto/Shutterstock

Mezi nejslavnějšími sochami Buddhy v Bangkoku je Phra Buddhasaiyas dlouhý ležící Buddhovo obraz v pozici známé jako „Nirvana Buddha“. Socha je někdy označována jako buď ležící nebo spící Buddha. Je v chrámu Wat Phra Chetuphon Vimolmangklararm Rajwaramahaviharn, který je více obyčejně známý jako Wat Pho. Postavena ve 30. letech 19. století, dlouhá socha se rozprostírá více než 45 metrů. Nohy sochy jsou obzvláště atraktivní; chodidla jsou rozděleny do různých částí, které ukazují různé symboly buddhismu, a jsou zdobeny perlou.

Phra Phuttha Maha Suwana Patimakon

Gold Buddha

Socha Buddhy z masivního zlata ve Wat Traimit, Bangkok | © Karl Baron/Flickr

Phra Phuttha Maha Suwana Patimakon se nachází v čínské čtvrti Wat Traimit, známé také jako Zlatý Buddha. Je to největší socha Buddhy na světě, která má být vyrobena z masivního zlata. Socha má dlouhou a zajímavou historii a byla maskovaná po mnoho let. Socha se má za to, že sahá až do období Sukhothai (1238-1438), ale její pravá identita se stala známou až v polovině padesátých let minulého století.

Více informací

Socha pět-Buddhy ve Wat Phra To Pha Kaew

White Buddha statues

Ohromující sochy na Wat Phra To Pha Kaew | © imagesthai.com/Pexels

Založena jako náboženské místo v roce 2004, Wat Phra That Pha Kaew (dříve nazývaný Pha Sorn Kaew) se oficiálně stal chrámem v roce 2010. Nachází se v provincii Phetchabun, je centrem meditace. Slavný barevný chrám je jedním z nejúžasnějších v zemi a oslňující bílá socha pětiBuddhy stojí velkolepě na zeleném kopcovitém pozadí. Vyvýšená poloha znamená, že mraky často visí blízko sochy, což je ještě více éterický vzduch. Sedící se zkříženýma nohama uprostřed okvětních lístků lotosu, pět obrazů Buddhy zmenšuje výšku. Největší má zlatou ozdobu hlavy a další zlaté detaily, zatímco ostatní jsou většinou čistě bílé.

Buddha Metta Pracha Thai Trailokanath Gandhararath Anusorn

Big Buddha statue standing in Wat Thipsukhontharam Temple, Kanchanaburi, Thailand

Velká socha Buddhy stojící v chrámu Wat Thipsukhontharam, Kanchanaburi, Thajsko | © Soonthorn Wongsaita/Shutterstock

S obrovským a velkolepým jménem Phra Buddha Metta Pracha Thai Trailokanath Gandhararath Anusorn je tato impozantní socha Buddhy v moderním chrámu Chanaburi Wat Thipsukhontharam. Socha stojí s rukama v postavení zvané „abhaya“; tento postoj je ochranou a nebojácností a je založen na buddhistickém příběhu o Pánu Buddhovi, který zastaví nabíjejícího slona zvednutím ruky. Obličej sochy je výjimečně klidný. Je to největší bronzová socha Buddhy, odlitá z bronzu a stojí ve výšce více než 30 metrů.

Více informací

Achana

Seated Buddha at Wat Si Chum temple in Sukhothai Historical Park, Thailand

Sedí Buddha v chrámu Wat Si Chum v Sukhothai Historical Park, Thajsko | © Cowardlion/Shutterstock

Phra Achana je jednou z nejkrásnějších soch Buddhy ve starobylém městě Sukhothai. Nachází se ve městě Wat Si Chum, jméno velké sedící sochy znamená „ten, kdo se nebojí“. Místní legendy vyprávějí o barmské armádě, která se vzdává, když spatří sochu. Součástí toho, co činí sochu tak vizuálně přitažlivou, je její umístění; je umístěna ve velké a nyní bezstřešní síni, jejíž socha je částečně viditelná přes vysoký a štíhlý otvor. Dlouhé prsty byly pokryty zlatým listem pro štěstí.

Barmský Buddha z Wat Phra Suthon Mongkon Khiri

Buddha of Denchai District, Phrae, Thailand

Buddha z oblasti Denchai, Phrae, Thajsko | © Chaisit Nantakum/Shutterstock

Chrám Wat Phra To Suthon Mongkon Khiri je v severní thajské provincii Phrae. Jedná se o poměrně moderní chrám, který má tradiční architekturu ve stylu Lanna a detaily. Může se pochlubit atraktivní sklopnou sochou Pána Buddhy, která je poněkud odlišná od ostatních nalezených po celé zemi. Socha je v barmském stylu s více barvami než mnoho dalších thajských soch Buddhy. Obličej je také ženský. Kůže postavy je bledá, zabalená do světle žlutého pláště, rty jsou jasně červené a oči jsou kroužené hlubokou černou vložkou. Velké nohy zobrazují typické buddhistické symboly.

SARAH WILLIAMSOVÁ

25 DUBEN 2018

The Buddhist News

FREE
VIEW